ПИСЬМОВІ ПРИЙОМИ МНОЖЕННЯ НА КРУГЛЕ ЧИСЛО РОЗВ’ЯЗУВАННЯ РІВНЯНЬ. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ СУМИ ДВОХ ДОБУТКІВ
Мета: вчити учнів застосовувати письмові прийоми множення на кругле число; вдосконалювати обчислювальні навички та вміння учнів розв’язувати задачі; розвивати мислення; виховувати уважність.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
– Прочитайте складені вирази.
(630 + 210) : 3 = 280
(705 – 245) : 10 = 46
– Поясніть значення кожного виразу в задачі 91.
2. Математичний диктант
– Запишіть тільки відповіді.
– Множники 5 і 5, знайти добуток.
–
– Знайти добуток чисел 8 і 3.
– Знайти частку чисел 21 і 7.
– У скільки разів число 4 менше від 16?
– У скільки разів 48 більше від 6?
– Перевірте результати диктанту з екрану.
3. Індивідуальне опитування. Робота за картками
Картка 1
1. Обчислити.
![]()
2. Записати числа: дев’ятсот один; дев’яносто один; дев’ятсот; один; п’ятсот п’ятнадцять; п’ятсот п’ять; п’ятсот п’ятдесят.
Картка 2
1. Обчислити.
![]()
2. Записати числа: двісті; двісті два; двісті двадцять; двісті двадцять
III. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Підготовча робота
Завдання 92 (з коментуванням)
Учні замінюють розрядні числа 30; 60; 90; 400; 700 добутком за зразком.
Зразок:
![]()
Завдання 93
За записами учні пояснюють, як можна множити число на добуток.
2. Ознайомлення з письмовим множенням на кругле число
Завдання 94
За записами учні пояснюють усний і письмовий способи множення на розрядні числа. Пригадують, як потрібно записувати другий множник при письмовому множенні на розрядні числа.
3. Первинне закріплення
Завдання 95 (з коментуванням)
Учні виконують множення письмово.
![]()
4. Фізкультхвилинка
5. Робота над задачами
Завдання 96
Аналіз умови і складання короткого запису задачі.
![]()
План розв’язання задачі
1) Яка маса 20 крісел?
2) Яка маса 10 стільців?
3) Яка загальна маса офісних меблів?
Сильніші учні розв’язують задачу самостійно виразом, решта – за допомогою вчителя. Один учень працює біля дошки.
Розв’язання
1) 25 – 20 = 500 (кг) – маса 20 крісел;
2) 15 – 10 = 150 (кг) – маса 10 стільців;
3) 500 + 150 = 650 (кг)
25 – 20 + 15 – 10 = 650 (кг)
Відповідь: загальна маса офісних меблів 650 кілограмів, навантажених на автомобіль.
Робота в групах (завдання 97)
– Доберіть числові дані та розв’яжіть задачі.
1) а – 3 + b – 4
2) (a + b): 2
6. Розв’язування рівнянь (завдання 98)
1-й ряд – перший стовпчик;
2-й ряд – другий стовпчик;
3-й ряд – третій стовпчик.
– Як знайти невідомий доданок?
– Як знайти невідоме зменшуване?
– Як знайти невідоме ділене?
– Як знайти невідомий дільник?
– Як знайти невідомий множник?
7. Завдання для допитливих “Банк математичних цікавинок”
Завдання 99
![]()
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 100; 101 (с. 16).
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що вивчали на уроці?
– Яке завдання вам найбільше сподобалося? Чому?