Ритмічна вправа у розмірі 2/4. Робота над піснею “Вийшли в поле косарі”. Слухання музики. В. Барвінський. Прелюдія № 4 “Хорал”
6 КЛАС
Тема 1. Музика як мова почуттів
Урок 4
Тема уроку. Ритмічна вправа у розмірі 2/4. Робота над піснею “Вийшли в поле косарі”. Слухання музики. В. Барвінський. Прелюдія № 4 “Хорал”
Мета уроку: закріплювати з учнями поняття “розмір”, “метр” та вчити відтворювати ритмічні вправи у дводольному розмірі; розвивати музично-ритмічний слух, вокальні навички; виховувати інтерес до музики.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: фортепіано, музичний центр, аудіо-запис, портрет В. Барвінського.
Хід уроку
I.
1. Музичне вітання.
2. Оголошення теми уроку.
II. Актуалізація опорних знань учнів. На дошці ритмічна вправа.
1. Характеристика вправи.
– Який розмір вправи?
– Які тривалості нот зустрічаються?
– Скільки тактів?
– Що стоїть в кінці вправи?
– Що таке реприза?
2. Проплескайте вправу у ритмі, рахуючи 1і 2і.
3. Бажаючих опитую на оцінку.
III. Робота над піснею.
Розспівування:
1) Спів із закритим ротом..
2) Спів довгих нот на складах ма, мо, мі, да, до, ді, де, ду.
3) Вправа на вироблення дикції.
Ой, Микито, Микито,
А сам пішов до хати вареники вплітати.
Роботу над піснею продовжую, опрацьовуючи текст усіх куплетів. Звертаю увагу на дикцію, дихання, динаміку, веселий характер виконання.
IV. Слухання музики.
1. Розповідь про Василя Барвінського. Це український композитор, з творчістю якого ви знайомились у 5-му класі, слухаючи “Квартет”. Це один із численних українських митців, які були знані в США, Європі, Японії, але довго замовчувались у себе на батьківщині через несправедливі репресії або житія в еміграції. Він походив із славного старовинного роду Барвінських, що дав Україні відомих вчених, драматургів, журналістів та інших діячів. Його батько Олександр був громадським діячем, вченим, а мати Євгенія – здібною піаністкою у м. Тернополі, яка і відкрила талант Соломії Крушельницької, в майбутньому всесвітньовідомої співачки. Василь Барвінський народився у Тернополі, але коли його батько став послом до австрійського сейму, то сім’я переїхала у Львів, де талант хлопчика оцінив український композитор М. Лисенко, який на той час іуди приїхав. В. Барвінський став композитором у молодому віці, пишучи справді зрілі і художньо довершені фортепіанні твори, а також солоспіви. Сьогодні ми послухаємо Прелюдію № 4, яка дістала програмну назву “Хорал”. Увесь цикл побудовано за принципом контрастного зіставлення різнохарактерних п’єс, але домінуючою емоцією у цьому циклі залишається лірика. Тож послухайте твір та визначте кількість частин. (Діти слухають твір).
2. Характеристика прослуханого.
– Чи зрозуміли ви програму прелюдії?
– Чому вона називається “Хорал”?
– Які почуття у вас викликає цей твір?
– Чи можна через цю музику відчути і зрозуміти духовний світ композитора?
– Чим завершується прелюдія?
3. Повторне слухання твору.
VI. Підсумок уроку.