Текст-міркування. Перевірна робота. Перевірка знань за темами “Мова і мовлення”, “Текст”
Тема: Текст-міркування. Перевірна робота. Перевірка знань за темами “Мова і мовлення”, “Текст”
Мета: формувати уявлення учнів про текст-міркування; виробляти вміння визначати його основні частини; розвивати пізнавальну активність учнів; збагачувати словниковий запас школярів; вміння узагальнювати, систематизувати; виховувати бережливе ставлення до природи.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції), перевірка знань.
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Ось
До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1 Перевірка домашнього завдання (с.25,впр.43)
– Який опис був більш удалим?
– Поясніть чому.
2. Хвилинка каліграфії
· Читання вірша вчителем
Ти куди летиш, лелеко?
Я зібрався недалеко –
До ставочка, де вербички
Посхилялись до водички,
Хочу жабку я спіймати,
Лелечат нагодувати.
– Про кого йдеться в цьому вірші?
– А що цікавого ви знаєте про лелек?
– Запишіть каліграфічно букву Л л та склади з нею.
Лу, ло, Лі, дл,
3. Вправа “Мікрофон” (с.25, впр. 44)
– Прочитайте прислів’я.
– Поясніть, як ви розумієте останнє прислів’я.
– Відповідь починайте так:
На мою думку, …; я вважаю…; я переконаний (переконана)…; по-перше, по-друге; отже.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми ознайомимося з текстом-міркуванням та напишемо перевірну роботу за вивченими темами.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за вправою 45 (с. 25)
– Прочитайте текст.
– Прочитайте речення, у яких дід Василь розмірковував над тим, чому лелеки можуть покинути його хату.
– Які слова він для цього використовує?
– Спишіть другий абзац тексту.
– Яке питання можна поставити до другого абзацу? (Чому?)
– Як можна назвати такий вид тексту?
2. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (ст. 26)
3. Робота за вправою 46 (с. 26)
– Прочитайте текст. Про яке свято згадується в ньому?
– Який обряд виконували на Водохреща?
– Складіть текст-міркування, використовуючи слова і словосполучення із тексту вправи.
– Прочитайте підкреслене речення. Воно і буде початком вашого міркування.
– Доберіть до тексту заголовок.
4. Перевірка виконаної роботи
5. Фізкультхвилинка
V. КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ. ПЕРЕВІРНА РОБОТА ЗА ТЕМАМИ “МОВА І МОВЛЕННЯ”, “ТЕКСТ”
1 варіант
1. Позначте правильну відповідь.
Мова потрібна людям, щоб:
А) малювати;
Б) передавати думки;
В) спілкуватися.
2. Усне мовлення має бути:
А) голосним, гарним, емоційним;
Б) правильним, виразним, зрозумілим;
В) культурним, тихим, лагідним.
3. Текст – це:
А) окремі речення;
Б) об’єднані за змістом речення;
В) зв’язна розповідь.
4. Укажіть тип поданого тексту.
І чому ж така красива наша школа восени? Бо навколо школи ростуть квіти. У садку достигають яблука. Але найбільше прикрашають школу дитячі голоси.
А) розповідь;
Б) міркування;
В) опис.
5. Доберіть заголовок до поданого тексту.
Кіт побачив на дереві гніздо, у якому пищали пташенята. Він поліз на дерево. Прилетів старий дрізд. Він став клювати кота. Кіт злякався і втік.
6. Запишіть речення в такому порядку, щоб вийшов текст.
На ньому було дупло. В лісі росло дерево. Там жила білка. Вони були маленькі. В неї були білченята. Мати навчала своїх малят здобувати собі їжу.
7. Допишіть кінцівку тексту.
Птахи – наші друзі. Вони знищують шкідників лісу. А ще вони радують нас своїм співом…
2 варіант
1. Позначте правильну відповідь.
Мова складається:
А) зі слів;
Б) із букв;
В) з речень.
2. Писемне мовлення має бути:
А) охайним, каліграфічним, зрозумілим;
Б) мімічним, жестикулятивним;
В) голосним, інтонаційним.
3. Текст складається:
А) із зачину, основної частини, кінцівки;
Б) із заголовка, абзаців;
В) із речень.
4. Укажіть тип поданого тексту.
У лісі діти знайшли зайченят. У руки їх брати не можна. Почує людський дух зайчиха й побоїться до маляти підійти. Так і загине зайченя з голоду.
А) міркування;
Б) опис;
В) розповідь.
5. Доберіть заголовок до поданого тексту.
У мами сьогодні день народження. Петрусь і Василько пішли до лісу. Вони нарвали квітів і подарували їх мамі. Матуся дуже зраділа. Вона похвалила синів.
6. Запишіть речення в такому порядку, щоб вийшов текст.
І журавель видужав. Восени хлоп’ята знайшли в кущах журавля. Хлопчики принесли його в село. У птаха було поранене крило. Діти довго лікували журавлика.
7. Допишіть кінцівку тексту.
Горобець побачив на березі шпаківню і зайняв її. Через тиждень прилетіли з півдня шпаки.
Піднявся гамір…
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Над яким типом тексту працювали на уроці?
– Які слова і словосполучення ми використовуємо в таких текстах?
– Які труднощі виникли під час виконання перевірної роботи?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 26, впр. 47. Прочитайте речення. Складіть текст-міркування за поданим початком. Використовуйте слова та сполучення слів із довідки.
Хліб – це святиня. Його потрібно берегти.
Довідка: я переконаний (переконана), на мою думку, вважаю, важка праця, багато професій, доглядають, сіють, збирають урожай, землероб, мірошник, пекар, продавець.