Засоби зв’язку речень у тексті. Узагальнення знань і вмінь учнів за темою “Текст”
Урок 25
Тема. Засоби зв’язку речень у тексті. Узагальнення знань і вмінь учнів за темою “Текст”
Мета: поглибити знання учнів про структуру тексту; продемонструвати засоби зв’язку речень у тексті; формувати вміння аналізувати структуру тексту; учити складати текст, дотримуючись його структури; систематизувати й узагальнити знання про текст; розвивати увагу учнів, виховувати інтерес до спостережень у природі.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання
1. Перевірка домашнього
Перевірка – індивідуальне опитування.
– Якого типу цей текст? Доведіть.
– Які ще види текстів ви знаєте? Розкажіть про їх характерні особливості.
2. Словниковий диктант
Виразно, диктант, читання, олень, ведмідь, телевізор, заєць, червоний.
Перевірка – взаємоперевірка за зразком на дошці.
3. Бесіда (вправа 110)
– Послухайте вірш. Визначте вид цього тексту.
– Чи зрозуміло вам, що означають слова хліб росте?
– Що означає у цьому тексті слово хліб?
– Отже, одне й те саме слово може називати різні предмети.
А ми сьогодні дізнаємося, як уникнути
III. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Пошукова робота (вправа 108)
– Як же зв’язуються речення в тексті?
– Зараз ви повправляєтесь у доборі слів, які можуть зв’язувати речення в тексті.
2. Самостійна робота (вправа 109)
Перевірка – індивідуальне опитування.
– Для чого необхідно замінювати слова в тексті близькими за значенням?
3. Фізкультхвилинка
IV. Закріплення та систематизація знань та умінь учнів
1. Колективна робота (вправа 112)
– Знайдіть зачин цього тексту.
– А де кінцівка?
– Як називається частина тексту, яка розташована між зачином і кінцівкою?
– Як дібрати заголовок до тексту?
2. Самостійна робота (вправа 113)
Перевірка – індивідуальне опитування.
Звернути увагу дітей на вимову й написання слів лащиться і подивіться.
3. Робота в парах. “Заповни пропуски” (вправа 114)
V. Підсумок уроку
1. Бесіда
– Із якими основними поняттями ми ознайомились у темі “Текст”?
– Що таке тема тексту? А мета?
– Розташуйте частини в правильному порядку.
Кінцівка, зачин, основна частина тексту.
– Як зв’язуються речення в тексті?
– А що ми навчилися робити?
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання (вправа 115)
VI. Домашнє завдання
Вправа 115.