Значення риб у природі та для людини. Рибництво

Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН

Тема 6. ХОРДОВІ ТВАРИНИ. БЕЗЧЕРЕПНІ. РИБИ

§ 37. Значення риб у природі та для людини. Рибництво

Багатоманітний світ риб тісно пов’язаний з усією природою планети та має велике значення для людини.

Значення риб

Ви знаєте, що 3/4 нашої планети вкриті водою.

Можна сказати, що на всій цій території панують риби.

У водних екосистемах риби – основні споживачі органічної речовини, найважливіші ланки харчових ланцюгів.

У різних країнах у раціоні людини риба займає від 17 % до 85 %.Риба –

цінний продукт харчування, джерело білка. Крім того, з риби людина отримує риб’ячий жир, багатий на вітаміни А і D, рибний клей, рибну муку, яка використовується на корм худобі.

Серед риб є отруйні види, деякі види риб є проміжними хазяями паразитичних червів, небезпечних для людини (котячий сисун, стьожак широкий).

Промисел риби

Значення риб у природі та для людини. Рибництво

У рибі містяться білки, вітаміни, мінеральні речовини, які необхідні для нормального росту і розвитку організму

Якщо ви забули

Шельф – це прибережна частина материка, затоплена водою до глибини 200 м.

Найважливіше джерело добування риби –

це її промисел, або вилов. Щорічно у світі добувають понад 69 млн тонн риби, причому основну частину – з морів і океанів. Незважаючи на те, що риболовецький флот оснащений досить ефективною технікою, най – вигідніше ловити рибу в шельфовій частині морів і океанів. А це не так уже й багато – всього 8 % від всієї поверхні. Крім того, чисельність риби зменшується в результаті забруднення води нафтовими відходами, отруйними стоками, добривами тощо. Регулювання промислу риби в міжнародних водах відбувається на основі міжурядових угод. Особливо несприятливо складається ситуація в Чорному морі. Справа в тому, що крім інших негативних чинників, існує такий – на глибині накопичується отруйний для більшості живих організмів газ сірководень, який виділяється з надр землі.

У Чорному морі промислове значення має хамса, ставрида, скумбрія, шпроти, осетрові; в Азовському морі – осетрові, судак, бички, оселедець, анчоуси. У річках ведуть промисел плітки, краснопірки, окуня, ляща, щуки, лина, сома, пічкура.

У всіх країнах існують правила промислу, в яких чітко вказані терміни вилову (не можна ловити під час нересту), способи, розміри гачків, вічок сіті, встановлені мінімальні розміри риби, яку можна виловлювати.

Значення риб у природі та для людини. Рибництво

Кижуч – цінна промислова риба

Значення риб у природі та для людини. Рибництво

Щука є об’єктом річкового промислу

Значення риб у природі та для людини. Рибництво

Азовське і Чорне моря багаті промисловими видами риб та інших морських тварин

Риборозведення

Для збереження запасів риби проводять роботу з її штучного розведення. В основі рибництва лежать глибокі знання про особливості поведінки риб, використовуються рекомендації учених. Особливо успішно в Україні розвивається ставкове рибництво. Основні види, які розводять таким чином, це короп, строкатий і білий товстолобики, форель, лин, сом.

Рибні господарства вирощують декілька штучно виведених порід коропа, одомашненої форми сазана. Для розведення коропів роблять систему ставків, кожний з яких має своє призначення. У нерестових ставках коропи відкладають ікру. Це неглибокі водойми з великою кількістю зелені, на яку риби можуть відкласти ікру. За два тижні після вилуплювання молодь пересаджують у глибші та більш просторі вирощувальні ставки, де риба живиться і підростає. Зимою коропів тримають у зимових ставках, зимувальниках. Вони повинні бути глибокими, щоб не промерзали. Вода в зимувальниках проточна, постійно оновлюється, риби в них не живляться. Навесні коропів, що підросли, пересаджують у великі нагульні ставки. Крім природного живлення, коропів підгодовують комбікормами.

Коропів можна дорощувати і на рисових полях-чеках, у торф’яних кар’єрах, у водоймах-охолоджувачах електростанцій. Воду з усіх ставків по черзі спускають, ставки чистять і удобрюють. За два роки коропи досягають ваги 500 г, за три – 2 кг, соми за три роки – 3 кг. У західних областях України в холодноводних ставках із твердим незамуленим дном і чистою проточною водою вирощують форель.

Важливим чинником збільшення кількості риби у водоймах є акліматизація риби. Акліматизація – це пристосування організмів до нових біоценозів. Так, з басейну Амуру (ріка на Далекому Сході) були завезені й акліматизовані рослиноїдні риби – білий і строкатий товстолобики, білий амур. Вони поїдають рогіз, очерет та інші водні рослини. Цих риб використовують для очищення водойм і каналів, крім того, вони є об’єктом промислу.

Значення риб у природі та для людини. Рибництво

Дзеркальний короп – один із багатьох видів риб, що походять від дикого сазана

Значення риб у природі та для людини. Рибництво

Форель – це не тільки промислова риба, а ще й об’єкт спортивної риболовлі

Значення риб у природі та для людини. Рибництво

Окремі екземпляри сомів досягають 250 кг

Значення риб у природі та для людини. Рибництво

Одним із методів боротьби із заростанням водоймів є розведення в них білого амура (а) і товстолобика (б)

Маленьку американську прісноводну рибку гамбузію було завезено до СРСР (до складу цієї держави входила Україна до 1992 року). Вона живиться личинками комара анофелеса, який є проміжним хазяїном малярійного плазмодія (збудника малярії). Завдяки цій акліматизації кількість захворювань різко скоротилася.

Значення риб у природі та для людини. Рибництво

Гамбузія. Ця невеличка риба врятувала багато людей від малярії

Запам’ятайте найважливіше

Велике значення риб у природі визначається тим, що у водних системах вони займають панівне положення. Риби є найважливішими споживачами органічної речовини. У житті людини риба в основному є джерелом їжі, багатої на білки та вітаміни.

Людина добуває рибу двома основними способами – промислом і розведенням. В Україні основним способом риборозведення є вирощування коропа, сома, форелі та інших риб у ставках.

Значення риб у природі та для людини. Рибництво

Значення риб у природі та для людини. Рибництво

Висновок

Ось і перегорнута остання сторінка теми. Яких знань ви набули? Ви познайомилися з найдавнішими представниками типу Хордові, до якого відносяться риби, земноводні, плазуни, птахи і ссавці. Тепер ви знаєте зовнішню і внутрішню будову хрящових і кісткових риб, будову їхніх внутрішніх органів, поведінку, розмноження, розвиток, різноманітність і їхнє значення.

Упродовж віків у процесі еволюції відбувалися процеси, внаслідок яких як зовнішня, так і внутрішня будова риб змінювалася у напрямку повного пристосування до водного середовища. Тіло риб має обтічну форму, вони вкриті лускою, рухаються за допомогою плавців. Дихають риби зябрами киснем, який розчинений у воді. Кровоносна система замкнена, серце двокамерне. Серед риб є рослиноїдні і м’ясоїдні, є хижаки. Температура тіла риб залежить від температури зовнішнього середовища.

Риби опанували водне середовище і беруть активну участь в усіх процесах у водних екосистемах. Крім того, риби мають неабияке значення для людини, в першу чергу, для виготовлення корисних і поживних продуктів харчування.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Значення риб у природі та для людини. Рибництво - Біологія