Аналіз контрольної роботи. Спостереження за вживанням у текстах однорідних членів речення, виражених прислівниками. (Вправи 336-338)
Тема. Аналіз контрольної роботи. Спостереження за вживанням у текстах однорідних членів речення, виражених прислівниками. (Вправи 336- 338).
Мета. Удосконалювати вміння розпізнавати і вживати у мовленні другорядні однорідні члени речення, виражені прислівниками.
Обладнання: індивідуальні картки.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Аналіз контрольної роботи.
III. Перевірка домашнього завдання (вправа 335).
1. Зачитування речень, виписаних з підручника “Літературне читання”.
– Назвіть у реченнях однорідні другорядні
2. Вправа “Трибуна мовознавця” (завдання 2).
Діти розповідають про те, як визначати однорідні члени речення, виражені прислівниками.
3. Робота з індивідуальними картками.
Картка
Закінчи речення, дібравши но три відповідних прислівники.
Розмовляти по телефону потрібно___________
Писати диктант треба_____________________
Надворі влітку___________________________
Птахам взимку__________________________
IV. Повідомлення теми і завдань уроку.
– Сьогодні ми продовжуємо спостерігати за вживанням у текстах однорідних членів речення, виражених прислівниками.
V. Сприймання
1. Робота над текстом (за вправою 336).
А) Читання початку казки, з’ясування значень невідомих слів.
Б) Розгляд малюнка і підбір заголовка до казки.
– З якою частиною мови прислівники найчастіше зв’язані в реченні? (З дієсловом.)
– Яким членом речення виступає прислівник? (Другорядним.)
В) Відшукування в тексті однорідних прислівників і дієслів, з якими вони зв’язані (завдання 2).
Г) Виписування з тексту прислівників з дієсловами, з якими вони зв’язані (за зразком).
Г) Складання продовження до казки (усно) із вживанням прислівників.
Фізкультхвилинка.
2. Вправа-порадник (вправа 337).
А) Читання порад, з’ясування значень невідомих слів.
Б) Списування тексту. Підкреслення прислівників.
– Зверніть увагу на розділові знаки між однорідними членами речення.
В) Розбір за будовою виділених прислівників.
![]()
Г) Опрацювання теоретичного матеріалу про розділові знаки при однорідних другорядних членах речення, виражених прислівниками.
3. Вправи для самостійної роботи (робочий зошит).
4. Вправа-проблема.
– Випишіть, розкриваючи дужки, в першу колонку – прислівники, в другу – іменники з прийменниками.
(У)вечері, (у)сутінках, (з)заду, (з)двору, (по)переду, (по)дорозі, (по)близу, (в)перед, (на)весні, (на)галявині, (на)вколо, (у)колі, (що)суботи, (в)ранці, (в) руці.
5. Самостійна робота (індивідуальні картки).
– Запишіть текст, розкриваючи дужки, підкресліть прислівники. (Над)річкою і лісом засинювалось небо: (з)далеку (по)полі насувалась гроза. (У)високості сухо шелеснуло. (У)надрах хмари зарокотало, (с)нершу неголосно і нестрашно, а далі голосніше і потужніше. І раптом ліс охнув від жаху – так по ньому вдарило (з)гори.
За Г. Тютюнником
VI. Підсумок уроку.
VII. Повідомлення домашнього завданий з попереднім інструктажем.
С. 171 – правило, с. 172 – вправа 338.