КЛАС МАЛОЩЕТИНКОВІ ЧЕРВИ – ТИП КІЛЬЧАСТІ ЧЕРВИ

Біологія – універсальний довідник

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ ТВАРИНИ

ТИП КІЛЬЧАСТІ ЧЕРВИ

КЛАС МАЛОЩЕТИНКОВІ ЧЕРВИ

Місця проживання, будова і спосіб життя.

Малощетинкові черви живуть у грунті (дощові черви), прісних водоймах (трубочники), рідше у морях. Відомо понад 5 тис. видів. У прісних водоймах України виявлено близько 200 видів, у фауні Чорного та Азовського морів – 33 види. Більшість малощетинкових має розміри від 0,5 мм до 40 см, а деякі види тропічних земляних червів досягають 3 м. Особливостями зовнішньої будови малощетинкових

червів є сегментація тіла (від 5-6 до 600 кілець), відсутність параподій (на їхньому місці є пучечки щетинок), наявність залозистого пояска в передній частині тіла у статевозрілих особин.

Найбільш відомі т. зв. дощові черви, які відіграють значну роль у грунтоутворенні. Найвідоміші з них справжні дощові черви мають довжину від 20 мм до 1 м і товщину від 1 до 20 мм. Живляться, в основному, рослинними рештками. їжу захоплюють ротом, що знаходиться на першому сегменті тіла. Вони здатні виходити на поверхню, жити у підстилці й навіть у гнилій деревині. На поверхню грунту дощові черви виповзають під вечір і вночі. Пересуваються,

поперемінно скорочуючи і розслаблюючи кільцеві та поздовжні м’язи. Значення опори при пересуванні і прокладанні ходів у грунті мають щетинки. Пересуваючись у пухкому грунті, черв’як розсовує його часточки, а в щільному – пропускає їх через кишечник. Здійснюють вертикальні міграції: чим грунт сухіший або чим нижча його температура, тим глибше вони проникають у землю. З настанням посухи або холодів дощові черви ідуть у глиб грунту. При інтенсивному живленні черви викидають на поверхню горбки пропущеного через кишечник грунту (копроліти). За їхньою кількістю можна встановити чисельність самих червів. Дощові черви поширені в різних грунтах, навіть у пустельних. В Україні відомо понад 50 видів дощових червів, деякі з них занесено до Червоної книги України.

Прісноводні малощетинкові черви, зокрема трубочники, живуть у замулених грунтах, утворюючи щільні поселення. Це невеликі черви – 2~5 см. В Україні відомо близько 40 видів. Переднім кінцем ниткоподібного тіла трубочники занурені в мул, а заднім, в якому є багато шкірних кровоносних капілярів, роблять коливальні рухи у воді, полегшуючи газообмін. Живляться мулом, засвоюючи з нього органічні рештки. Можуть витримувати значне забруднення водойм різними речовинами (нафтопродуктами, пестицидами тощо).

Розмноження. Дощові черви – гермафродити, але запліднення у них перехресне. Перед відкладанням яєць дві особини зближуються поясками (потовщення в передній частині тіла, в якому є багато шкірних залоз), обмінюються рідиною зі сперматозоїдами і висовуються зі слизової муфти, що виділяється на пояску. Коли муфта проходить повз отвори жіночих і чоловічих статевих залоз, до неї потрапляють яйця (власні) і рідина зі сперматозоїдами (партнера). Муфта, що сповзла, перетворюється на кокон, в якому із запліднених яєць розвиваються маленькі черви. У дощового черв’яка розвиток прямий.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


КЛАС МАЛОЩЕТИНКОВІ ЧЕРВИ – ТИП КІЛЬЧАСТІ ЧЕРВИ - Довідник з біології