КЛАС П’ЯВКИ (HIRUDINEA) – ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)
Довідник з біології
ТВАРИНИ
ЦАРСТВО ТВАРИНИ
ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)
ТИП КІЛЬЧАСТІ ЧЕРВ’ЯКИ (ANNELIDA)
КЛАС П’ЯВКИ (HIRUDINEA)
Вільно-існуючі хижаки або паразити, що харчуються кров’ю. Довжина їх тіла від декількох міліметрів до 15 см, рідко більше. Походять від малощиниткових черв’яків. Параподії і щетини відсутні. Тіло звичайне сплощене, рідко циліндрове, з двома присосками (навколоротовою та задньою); складається з головної лопаті, 33 кілець (сомитів), шкірні покриви яких у кожній групі п’явок розділені
Тіло зовні покрите щільною кутикулою. Зовнішня кільчастість не відповідає внутрішній сегментації. Повторна порожнина тіла (целома) редукована, її залишки перетворилися на густу мережу кровоносних лакун. Нервова та м’язова системи добре розвинені. Число очей на передньому кінці тіла від 1 до 5 пар. Пересуваються за допомогою поперемінного прикріплення присосками до субстрату, здебільшого здатні плавати. Кровоссальні
Значення кільчастих черв’яків. Багатощетинкові кільчасті черв’яки служать їжею для ракоподібних, гілчастих, для багатьох цінних промислових риб (камбала, пікша, осетрові), в прибережній смузі – для птахів. Океанічний черв’як палоло використовується в їжу людиною.
Величезне значення в природі мають дощові черв’яки (малощетинкові). Вони є продуктами харчування здебільшого для донних риб, птахів і наземних тварин. Риюча активність дощових черв’яків поліпшує аерацію грунту та його дренажні властивості. Вириті ходи полегшують зростання коріння в грунті. Дощові черв’яки виносять на поверхню з більш глибоких шарів частинки землі, що містять неорганічні компоненти. Таким чином вони беруть участь у перемішуванні грунту. Дощові черв’яки затягують у нори листки, частково використовуючи їх у їжу. Залишки листя, так само як екскременти, секрети та трупи черв’яків, збагачують грунт органічними компонентами.
Медичних п’явок розводять у спеціальних розплідниках і використовують для кровопускання при гіпертонії (підвищений кров’яний тиск). Гірудин п’явок перешкоджає згортанню крові та сприяє розширенню кровоносних судин.