Оптова (гуртова) торгівля – торгівля великими партіями товарів і послуг, їх продаж ринковим посередникам, роздрібній торгівлі. Оптові фірми – торгові підприємства, фірми і компанії, які закуповують і перепродують товари іншим структурам за свої кошти і постачають її на внутрішній і зовнішній ринки. Великі оптові компанії є лідерами каналу розподілу, інколи самі мають власне виробництво і роздрібну мережу. Зростання ролі 0.(г.)т. зумовлене збільшенням кількості великих організацій; їх віддаленістю від основних споживачів; збільшенням
кількості рівнів проміжних виробництв та ін. Двома основними видами оптових організацій є незалежні оптові торговці і підрозділи промислових і роздрібних компаній, які виконують оптові функції. Оптові фірми надають такі послуги, як зберігання товарів, контроль за запасами, обробка замовлень і транспортування товарів. Такі великі оптові компанії пропонують клієнтам більш ніж 100 різноманітних послуг, а спеціалізовані – визначений товарний асортимент. Крім того, торговці – консигнанти виставляють рахунок лише за продану кількість товарів, фактично кредитуючи магазин (умови консигнації). Дрібні оптовики (комівояжери)
займаються зберіганням і швидкою доставкою товарів, що мають властивість швидко псуватися. Виділяють також універсальних і спеціалізованих дистриб’юторів (див. Дистриб’ютор). Деякі промислові компанії продають свої товари безпосередньо покупцям. У Японії такі компанії контролюють свої оптові операції, підтримуючи необхідний рівень цін і послуг. На 0.(г.)т. промислових компаній припадає майже третина оптового товарообороту (див. Торговий капітал). Оптовий товарооборот в Україні 2000 становив 167 млрд грн, 2003 – 394 млрд грн.