Розв’язування систем лінійних рівнянь із двома змінними способом додавання
Урок № 76
Тема. Розв’язування систем лінійних рівнянь із двома змінним способом додавання
Мета: сформувати в учнів усвідомлення необхідності знання алгоритму розв’язування лінійних рівнянь способом додавання та розуміння кожного кроку в цьому алгоритмі; виробити вміння використовувати названий алгоритм під час розв’язування систем лінійних рівнянь.
Тип уроку: засвоєння вмінь та навичок.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Перевірка домашнього завдання
@ Як перевірку рівня засвоєння знань та вмінь можна
Самостійна робота
Розв’яжіть систему способом підстановки:
Варіант І | Варіант II |
А. Б. В. Не виконуючи побудови, знайдіть координати точки перетину графіків функцій: | А. Б. В. Не виконуючи побудови, знайдіть координати точки перетину графіків Функцій: |
III. Формулювання мети й завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності
Для свідомого розуміння необхідності розширення знань учнів щодо способів розв’язування систем лінійних рівнянь, пропонуємо для самостійного виконання.
Завдання. Розв’яжіть систему (відомим вам способом).
![]()
Зрозуміло, що спробувавши: а) побудувати графік; б) виразити одну змінну через іншу (з будь-якого рівняння), маємо певні труднощі (а) неточні побудови; б) незручність обчислень), тому свідомо доходимо висновку про необхідність подальшого вивчення питання про способи розв’язання та їх. застосування під час розв’язування систем лінійних рівнянь із двома змінними (це і є мета й завдання уроку).
IV. Актуалізація опорних знань
Виконання усних вправ
1. Знайдіть НСК чисел: 1) 1 і 9; 2) 3; 7; 3) 3 і 6; 4) 6; 15; 5) 2; 5.
2. Додайте рівності:
1) а + b = 3 та а – b = 1;
2) 2а – b = 1; 5а + b = 6;
3) 3а + 4b = 1; 3а – 2b = 1.
3. Розв’яжіть рівняння:
1)
А – 6 = 0;
2)
;
3) 0,5у = -2;
4)
= 0;
5) 0 – m = 1;
6) 0 – m = 0.
4. Чи проходить через точку М (1; 3) графік рівняння:
1) y = 3x;
5. 2) y = 2x + 1;
6. 3) 5x – 2y = -1;
7. 4) 0 – x + 4y = 13?
V. Вивчення нового матеріалу
@ Як і в попередній темі, вивченню способу додавання передує приклад, що на числових рівностях показує зміст тих рівносильних перетворень рівнянь системи, що передбачені алгоритмом розв’язування систем способом додавання. Як і на попередньому уроці, зміст самого алгоритму пояснюємо на прикладі. Особливо звертаємо увагу на те, що цей спосіб є більш універсальний, бо для будь-яких значень коефіцієнтів при змінній легко приводить до лінійного рівняння з однією змінною. Також звертаємо увагу на те, що п. 1 в алгоритмі може бути виконаний або повністю (множимо на число обидва рівняння системи), або частково (множимо на число тільки одне рівняння системи).
Записи в зошитах можуть мати вигляд:
Конспект 24 | |
Розв’язання систем лінійних рівнянь із двома змінними способом додавання | |
Алгоритм | Приклад: |
1. Помножте обидві частини рівнянь (рівняння) системи на такі числа, щоб коефіцієнти при одній зі змінних стали протилежними числами | 1. Помножимо обидві частини 1-го рівняння на (-3); маємо систему:
|
2. Додайте почленно ліві й праві частини рівнянь | 2. (-0,3х + 0,3х) + (-9у – 7у) = -15 + (-1) |
3. Розв’яжіть здобуте рівняння з однією змінною | 3. -16у = -16; у = 1 |
4. Знайдіть відповідне значення іншої змінної | 4. 0,1х + 31 = 5; 0,1х = 2; х = 2 : 0,1; х = 20. Відповідь. (20; 1) |
VI. Первинне закріплення матеріалу
@ На цьому уроці розв’язуємо велику кількість нескладних вправ, для того щоб виробити стійкі уміння щодо застосування алгоритму.
Виконання усних вправ
Прокоментуйте розв’язання системи рівнянь способом додавання:
![]()
8х = 40; х = 5; 3 – 5 + 2у = 21, 2у = 21 – 15; 2у = 6; у = 3.
Відповідь. (5; 3).
Який крок алгоритму в розв’язанні відсутній? Чому?
Виконання письмових вправ
1. Розв’яжіть систему рівнянь способом додавання:
1) ![]()
2) ![]()
3) ![]()
4) ![]()
5) ![]()
6) ![]()
2. Розв’яжіть систему рівнянь способом додавання:
1) ![]()
2) ![]()
3) ![]()
4) ![]()
VII. Підсумок уроку
Заповніть пропуски, щоб запис став правильним:
![]()
… у = 1; у = …; 3х – 2 – …= 7; 3х = …; х = …
Відповідь. (…; …).
VIII. Домашнє завдання
№ 1. Вивчіть зміст способу додавання (розв’язування систем).
№ 2. Розв’яжіть систему рівнянь способом додавання:
1)
2)
3)
4) ![]()
Одну із систем прокоментуйте за алгоритмом (письмово) (див. конспект 23).
№ 3. Чи має розв’язки система рівнянь:
1)
2) ![]()
Якщо має, знайдіть хоча б один.