СКЛАДАННЯ ЗАДАЧІ ЗА ПОДАНИМ ВИРАЗОМ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ ДВОМА СПОСОБАМИ
Мета: формувати вміння складати задачі за поданим виразом; закріпити вміння розв’язувати задачі двома способами; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, математичне мовлення; виховувати старанність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення (с. 44, завдання 315).
– Розгляньте числові дані та дайте відповіді на запитання.
– Яка маса вівці та двох гусаків?
35 + 5 – 2 = 45 (кг)
– У скільки разів маса вівці більша
35 : (5 + 2) = 5 (разів)
– На скільки кілограмів маса гусака і качки разом менше від маси вівці?
35 – (5 + 2) = 28 (кг)
3. Робота за таблицею
Числа | 8 | 14 | 18 | 9 | 18 | 27 | 18 | 36 | 72 | 81 |
Знайти | Половину | Третину | Дев’яту частину |
4. Складання задачі за виразом (с. 44, завдання 316)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми складатимемо задачі за виразами, розв’язуватимемо задачі двома способами.
IV.
1. Робота над задачею (с. 44, завдання 317)
1) Аналіз умови задачі.
![]()
2) Самостійний запис розв’язання задачі.
32 : 4 – 9 = 72 (кг)
3) Перевірка виконаної роботи.
– Що важче: 9 індичок чи дві віці, і на скільки?
(72 – (32 + 32) = 8 (кг))
2. Робота над задачею (с. 46, завдання 325)
– Прочитайте задачу. Розв’яжіть її двома способами.
1-й спосіб
([ ] + [ ]) = [ ]
2-й спосіб
[ ] : [ ] + [ ] : [ ]
Дивлячись на структурні записи виразів, учні складають план розв’язання задачі кожним зі способів, підставляють числа і знаходять відповіді. Коли діти переконаються, що відповіді однакові, вчитель пояснює, що обидва вирази ілюструють два різні способи ділення суми на число: можна спочатку знайти цю суму, а потім поділити її на число, а можна поділити на число окремо кожний доданок і знайдені частки додати.
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Самостійна робота (с. 45, завдання 323)
– Обчисліть рівності:
1 варіант – верхній рядок;
2 варіант – нижній рядок.
2. Робота над задачею (с. 44, завдання 318)
Аналіз умови задачі.
![]()
– Чи відомо, скільки метрів тканини виготовила майстриня за 1 годину на 1-му верстаті?
– Чи відомо, скільки тканини виготовляє майстриня на 2-му верстаті за 1 годину?
– Як дізнатися продуктивність праці майстрині на 2-му верстаті за 1 годину?
– Як дізнатися, за скільки годин на 2-му верстаті вона виготовить 56 м тканини?
Один учень працює за закритою дошкою, решта – самостійно в зошитах.
Перевірка виконаної роботи.
56 : (4 + 3) = 8 (год)
3. Завдання з логічним навантаженням
1) С. 45, завдання 319.
Якщо Тетянка віддасть братові 9 горіхів, то у неї залишиться 16 горіхів.
25 > 16 на 9.
2) С. 46, завдання 327.
Зважують три і три монети. Якщо монети будуть у рівновазі, то це означає, що легша монета – у третій купці з трьох монет. Якщо при зважуванні терези не будуть у рівновазі, то легша монета – в одній з купок першого зважування. При другому зважуванні беруться будь-які дві монети купки, в якій легша монета. Якщо терези у рівновазі – то легша монета третя, якщо терези не будуть у рівновазі – то легшу монету відразу видно.
4. Робота над геометричним матеріалом
– Накресліть відрізки: АВ – 12 см, ВС – у 4 рази коротший.
– Чому дорівнює довжина відрізка ВС?
– Як обчислили?
– Чому обрали дію ділення?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чого ви навчалися на уроці?
– Які навички вдосконалювали?
– Як оцінюєте свою роботу на уроці?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 46, завдання 328; 329.