Види речень за метою висловлювання та інтонацією. (Вправи 50-53)
Тема. Види речень за метою висловлювання та інтонацією. (Вправи 50-53).
Мета. Повторити вивчене про речення; продовжити формувати поняття про речення за метою висловлювання (розповідні, питальні та спонукальні) та інтонацією (неокличні, окличні); виробляти вміння впізнавати ці речення в усному мовленні, знаходити їх у тексті і складати самостійно.
Обладнання: таблиця “Речення”, прислів’я.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
– Діти, пригадайте, що означають поняття “мова” і
– З чого складається наше мовлення? (З речень.)
– Що таке речення? (Група слів, що виражає закінчену думку.)
– Наведіть приклад будь-якого речення. (Приклади речень.)
– Пригадайте, які бувають речення за метою висловлювання (пропонується розглянути таблицю о Речення”).
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
– Отож на сьогоднішньому уроці ми розпочинаємо вивчати тему “Речення”. Чи вважаєте ви цю тему важливою для вивчення? (Відповіді учнів.)
Висновок. Без речень неможливе спілкування.
– Впродовж уроку ми працюватимемо, щоб це
IV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
1. Робота з таблицею “Речення”.
2. Вибіркове списування (вправа 50).
А) Читання тексту вправи з урахуванням розділових знаків в кінці речень, з’ясування значень незнайомих слів.
Б) Впізнавання речень за метою висловлювання.
В) Виписування речень зі звертаннями.
3. Вправа “На науковій конференції”.
Захист власних досліджень і висновків про види речень за метою висловлювання та інтонацією (з використанням таблиці підручника, с. 29, за матеріалами вправи 51).
4. Каліграфічна хвилинка.
М мр мрі і я мрія
– Складіть слова і речення з використанням букви, буквосполучення, слова каліграфічної хвилинки.
5. Пошукове завдання (за текстом вправи 52).
– Знайдіть і прочитайте у вправі 52 речення, в яких трапляється слово з каліграфічної хвилинки.
– Які ці речення за метою висловлювання та інтонацією?
– Доберіть влучний заголовок до тексту. Поясніть написання великої букви.
Фізкультхвилинка.
6. Списування із завданням (вправа 52, завдання 4).
Спишіть третій абзац тексту, а також зробіть звуко-буквений аналіз виділених слів (мрія, красою).
[мрі? йа] – мрія [красо? йу] – красою
V. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
1. Диктант прислів’їв та приказок із наступною самоперевіркою.
– Хвали море, а держися землі.
– 3 вогнем не жартуй, з водою не дружи і вітру не вір.
– Будьте здорові, в кого чорні брови!
– Щоб тобі добро було!
– Звірте правильність написання диктанту з записом.
– Правильно прочитайте і охарактеризуйте кожне речення за метою висловлювання та інтонацією.
2. Творча вправа.
На дошці записані речення (або картки на кожну парту).
– Визначте вид кожного речення за метою висловлювання та інтонацією.
– Українці люблять свою землю.
– Перед їдою треба мити руки.
– За партою слід сидіти правильно.
– Люди повинні берегти рідну природу.
– Перебудуйте ці речення у спонукальні, запишіть. Прочитайте їх з окличною інтонацією і поставте відповідний знак в кінці кожного речення.
3. Вправа для самостійної роботи (робочий зошит).
VI. Підсумок уроку.
1. Вправа “Мозковий штурм”.
– Розкажіть все, що ви знаєте про речення.
2. Вправа “Розпізнай, перебудуй”.
– Ось послухайте жарт і перебудуйте питальне речення в спонукальне.
Не розгубився
На уроці географії учитель розповідає про кліматичні умови Англії і пояснює, що в Лондоні часто бувають густі тумани. Наступного уроку викликає до карти учня, щоб той показав Лондон.
Учитель. Ну, довго ще шукатимеш?
Учень. Лондон саме в тумані, тому я його не бачу.
VII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 30. вправа 53.