ЗАСОБИ ЗВЯЗКУ РЕЧЕНЬ У ТЕКСТІ
Мета: вчити учнів використовувати лексичні засоби для зв’язку речень у тексті; розвивати вміння зв’язувати речення в тексті за допомогою особових займенників (він, такий, цей), слів (тоді, спочатку, потім); розвивати мовленнєві вміння; виховувати повагу до рідного слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Всі сідайте тихо, діти,
Домовляймось не шуміти,
На уроці не дрімати,
А старанно працювати.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 20, с. 14)
Учні зачитують складені тексти.
–
– Які типи текстів ви знаєте?
– До якого типу текстів належить ваш текст? Обгрунтуйте свою думку.
2. Каліграфічна хвилинка
Нн нп нм ам ат ям ят напам’ять
Мати своє дитя знає напам’ять: і очима, і руками.
– Виконайте звуко-буквений аналіз слова напам’ять.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми розглянемо засоби зв’язку речень у тексті.
Щоб наші тексти були правильними і цікавими, ми будемо вчитися вдосконалювати їх, уникаючи повторення одних і тих самих слів. А допоможуть нам у цьому синоніми, споріднені слова.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ
1. Колективне виконання вправи 21 (с. 14)
Виразне читання учнями тексту та визначення його головної думки
– Які недоліки ви помітили у тексті?
– Назвіть ці слова.
– Спробуйте відредагувати цей текст, замінюючи слова, які повторюються, словами з довідки.
– Запишіть відредагований текст у зошити.
– Прочитайте, що у вас вийшло.
2. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 15)
3. Тренувальна вправа 22 (с. 15)
– Самостійне читання тексту учнями.
– Визначення типу тексту, його теми, мети, добирання заголовка.
– Словникова скарбничка.
– Яке слово в цьому тексті привернуло вашу увагу? (Ноутбук)
– Поясніть його значення, скориставшись підказкою у підручнику.
– Назвіть виділені в тексті слова.
– Яку роль вони відіграють?
– Спробуйте самостійно вдосконалити текст.
– Запишіть його у зошити.
– Які слова допомогли пов’язати речення в тексті?
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота в парах над деформованим текстом (вправа 23, с. 15)
– Розташуйте рядки вірша у такому порядку, щоб вийшов зв’язний текст.
– Прочитайте правильний текст.
– Доберіть до нього заголовок.
Добирання антоніма, складання речення.
2. Робота в парах. Гра “Редактор”
– Прочитайте текст.
– Що цікавого дізналися з тексту?
– Знайдіть і підкресліть у ньому недоліки.
– Виправте їх, використавши синоніми.
Колись польові волошки у наших краях не росли. Волошки потрапили до нас разом із житом. Почали сіяти на полях жито – виросли поруч із ним і волошки. Насіння волошок ховалося серед житніх зерен і так мандрувало разом із ними.
– Прочитайте вдосконалений текст.
– Які слова допомогли вам уникнути повторів?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Яку тему розглянули на уроці?
– Як уникнути повторів під час побудови тексту?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 24 (с. 16).