ДІЄПРИКМЕТНИК, ДІЄПРИСЛІВНИК, БЕЗОСОБОВІ ФОРМИ НА
Мета:
– навчальна: ознайомити семикласників з дієприкметником та дієприслівником як особливими формами дієслова, з безособовими формами на но, – то; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити дієприкметники та дієприслівники в текстах, визначати їх роль у реченнях;
– розвивальна: розвивати творчі вміння використання дієприкметників та дієприслівників у власних висловлюваннях;
– виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати повагу до історії українського народу.
Внутрішньопредметні
– Лексикологія і фразеологія: засвоєння прислів’їв, приказок, крилатих висловів, до складу яких входять дієприкметники.
– Синтаксис: уживання дієприкметників, дієприслівників у ролі другорядних членів речення. Пунктуація. Дієприслівники й дієприслівникові звороти в ролі другорядних членів речення. Розділові знаки при дієприслівниковому звороті й одиничних дієприслівниках.
– Культура мовлення і стилістика: використання в мовленні дієприкметників – антонімів; дотримання інтонації в реченнях із дієприслівниковим зворотом.
– Текст (риторичний аспект): створення
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Перебіг уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАННЯ УРОКУ
IV. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Опрацювання таблиці або матеріалу в підручнику.
– Яка інформація вам уже відома?
– Який матеріал потребує детальнішого розгляду?
Форми дієслова
Назва форми | Загальне значення | Відповідає на питання | Приклади |
Неозначена форма | Дія, стан або процес поза часом, способом, числом, особою | Що робити? Що зробити? | Малювати, Записати, Працювати |
Особове дієслово | Дія, стан предмета | Що роблю? Що зроблю? Що робив? Що буду робити? Тощо… | Малюю, Запишу, Малював, Буду писати |
Дієприкметник | Ознака предмета за дією | Який? Яка? Яке? Які? | Намальований, Записана, Пожовкле, Забуті |
Безособова форма на – но, – то | Дія, яку сприймаємо як результат | Що зроблено? | Намальовано, Записано, Сприйнято |
Дієприслівник | Додаткова дія, ознака, обставина дії | Що роблячи? Що зробивши? | Малюючи, Записавши |
V. ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
> Розподілити слова в такому порядку по групах, як вони названі в таблиці (неозначена форма дієслова, способові дієслова, дієприкметники, безособові форми на – но, – то, дієприслівники).
Торкнувшись, яснішати, навчений, бачено, електрифікований, їжджу, ілюстровано, експериментуючи, молотий, хочемо, ліплено, борючись, кликати, адресований, експортуючи, явлено.
З перших букв прочитаємо вислів: “Про друзів слід пам’ятати не тільки тоді, коли вони з тобою, а й тоді, …як їх нема біля тебе” (Давньогрецький філософ Фалес).
> Прочитайте. З’ясуйте, якими частинами мови є виділені слова. Свою думку обгрунтуйте.
1. Сонце стояло сліпуче, як в пісні (І. Драч). 2. Ясне сонце ще не встигло наложити палючих слідів на землю (Панас Мирний). 3. Таку співучу душу маю, що неможливо не співати (Г. Чубач). 4. Тільки у слові “мама”, в любому слові “мила” чує своє безсмертя наш балакучий світ (П. Воронько). 5. В калині пахучій і в згірклім вінку з полину ми любимо так Україну, як матір на світі одну (Т. Майдановий). 6. Скрипуче колесо довго їздить, скрипливе дерево довше живе (Народна творчість).
Це треба знати!
Відокремлюються й одиничні дієприслівники (без залежних слів): Гуркочучи, проїхала колона вантажних машин.
Не відокремлюється одиничний дієприслівник та фразеологізм із дієприслівником, якщо вони стоять після присудка і відвідають на питання як? Дівчата йшли співаючи.
На всі запитання хлопець відповідає не моргнувши оком.
> Утворіть від наведених дієслів дієприслівники. Запишіть за зразком і поясніть їхнє написання.
1. Ідуть – ідучи, летять – летячи.
Бачать, виробляють, ходять, знають, пізнають, копають, ховають, ловлять, сідають, мають.
2. Спитав – спитавши.
Зробив, покликав, написав, почув, зібрав, прийшов, ходив, запросив, відправив, похвалив.
> Запропоновані речення потребують досконалішої редакції. Відредагуйте їх.
1. Виходячи з вагона, у моєї валізки відірвалася ручка. 2. На протязі зовсім короткого часу Василь Іваничук став самим відомішим шахматистомУкраїни. 3. Поскільки гість не знав української мови, ми почали розмовляти на російській. 4. Сидячи в автобусі, мені стало млосно й дуже заболіла голова. 5. Постовий міліціонер зупинив перебігаючого на червоне світло пішохода. 6. Серед заходів по відзначенню цього свята були слідуючі: виступи музичних колективів, конкурси, вікторини.
VI. ПІДСУМКИ УРОКУ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ