Фразеологізми
Тема: Фразеологізми
Мета: ознайомити учнів з деякими фразеологізмами; розвивати вміння пояснювати і вживати опрацьовані фразеологізми, добирати синоніми; збагачувати словниковий запас школярів; розвивати зв’язне мовлення; виховувати інтерес до рідної мови.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Ось і дзвоник дав сигнал,
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо
І урок розпочинаймо!
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 47, впр. 97)
– Прочитайте складені речення.
2. Робота в парах
– Згрупуйте слова, близькі за значенням.
Дорогий, розумний, цінний, тямущий, духмяний, кмітливий, ласкавий, охайний, ніжний, чепурний, привітний, акуратний.
3. Каліграфічна хвилинка
А а Аа Аж жа за аз ак ка
Апетит антена алфавіт
Аби день до вечора.
– Як ви розумієте це висловлювання?
4. Словникова робота
Загадки від Діда-Буквоїда
Б б с з з л К в ц к р к л в ц ь
(Бабуся, Київ, циркуль, олівець)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми продовжимо
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над віршем (с. 47, впр. 98)
– Виразно прочитайте текст.
– Про що в ньому йдеться?
– Прочитайте тлумачення слова Нептун.
– Як називають підкреслені слова? Поділіть ці слова на склади для переносу.
– Спишіть останнє речення. Замініть виділений вислів одним словом.
2. Гра “Влучна заміна” (с. 47, впр. 99)
– Замініть вислови синонімами з довідки.
Брати ноги на плечі – утікати, ловити гав – ледарювати, водити за носа – обдурювати, клювати носом – дрімати, дерти носа вгору – зазнаватися, цокотіти зубами – змерзнути, зарубати на носі – запам’ятати.
Запам’ятайте! Ці сполучення слів – нероздільні, стійкі й називаються фразеологізмами. Їх можна замінити одним синонімічним словом. Фразеологізми подаються у фразеологічному словнику. |
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота за малюнком (с. 48, впр. 100)
– Розгляньте малюнок. Прочитайте тлумачення слова тікати. Визначте, до якого малюнка можна вжити вислів брати ноги на плечі в значенні тікати.
Складіть із ним речення.
– Складіть речення з одним фразеологізмом (на вибір).
Запам’ятайте! Є фразеологізми-антоніми. Наприклад: як кіт наплакав, кури не клюють; заснуло серце, прокинулася душа; легкий на руку, важкий на руку. Є фразеологізми-синоніми. Наприклад: брати ноги на плечі, дати ногам знати. |
2. Робота в парах
– Прочитайте та спишіть прислів’я. Підкресліть слова-антоніми.
1) Колос повний до землі гнеться, а пустий догори пнеться. 2) Утратити щастя легко, а зберегти важко. 3) Потрібно багато днів і ночей, щоб пізнати людей. 4) 3 праці радість, а з безділля смуток.
3. Робота в групах
– Доберіть до поданих слів протилежні за значенням.
Шум – …, ворог – …, дівчинка – …, скупий – …, зігрітися – …, підняти -…, ніч – …, сонце – …, весна – …, радість – …, гарний – …, мужній – …, щедрий – …, битись – …, влітку – …, вперед – …, здалека – …, вгорі – …, загадав – …, говорити – …, відлетів – …, запитати – …, добро – …, гамір – …, смуток – …, скупість – …, життя – …, старе – …, холод – …
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що вивчали на уроці?
– Що для вас було новим?
– Навіщо потрібні синоніми в українській мові?
– Для чого потрібні фразеологізми?
– Які фразеологізми запам’ятали? Складіть з ними речення.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 48, впр.101. Складіть 3 речення з фразеологізмами, наведеними в рамці (на вибір).