ВПРАВИ НА ВЖИВАННЯ РІЗНИХ ВІДМІНКОВИХ ФОРМ ПРИКМЕТНИКІВ У МНОЖИНІ
Мета: вчити учнів відмінювати прикметники у множині; формувати правописні вміння і навички; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над прислів’ями
– Прочитайте, поясніть зміст. Прикметники у називному відмінку множини спишіть разом з іменниками, від яких вони залежать. Придумайте і запишіть з ними речення таким чином, щоб ці словосполучення вживалися в знахідному
1) Неправдиві слова височини не досягнуть. 2) Найкращі думки завжди приходять після діла. 3) Добрі діти доброго слова послухають. 4) Загоюються й тяжкі рани, не забувається слово погане.
2. Каліграфічна хвилинка
Гг га Ге ог аг
Гайок гомін гомонить
Затих гайок. І верби кучеряві
Пташиним співом вже не гомонять.
– Поясніть значення слова гомонять. Доберіть до нього синоніми.
3. Гра “Добери відсутній склад у порівняннях”
Ясний, як со…чко.
Загу…лась, як голка в сіні.
Бе…жи, як зіницю ока.
Да…ко, як небо від Землі.
Ди…ться, як кіт на сало.
Со…мно,
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви вдосконалите вміння відмінювати прикметники у множині.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
Виконання практичних завдань
1. Запишіть словосполучення у множині. Виділіть закінчення прикметників.
Козацька шабля, білий сарафан, кращий читач, давній слов’янин, чудовий орнамент, родинне гніздо.
2. Змініть словосполучення “іменник + іменник” на “прикметник + іменник” за зразком.
Зразок: будинки з каменю – кам’яні будинки.
Стільці з дерева –
Хустини з шовку –
Озера в горах –
Рушники з льону –
Горщики з глини –
– Складіть і запишіть речення з одним із утворених словосполучень. Установіть зв’язок слів у ньому.
3. Поширте речення прикметниками.
Діти Обирають листя.
Хмари пливуть у небі.
Дощі йдуть у місті.
Фізкультхвилинка
4. Придумайте і запишіть п’ять-шість прикметників з префіксом най – у множині. Розберіть прикметники за будовою.
5. Провідміняйте словосполучення.
Н. в. могутні дерева
6. Запишіть словосполучення у зазначених відмінках.
Колискові пісні – у Д. в.
Літні ночі – в О. в.
Соснові ліси – у Р. в.
7. Складіть речення з поданих слів.
Мохнаті, у, ковдрах, спокійно, сосни і ялини, пухових, дрімають.
– Розберіть прикметники як частини мови.
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Чого навчилися на уроці?
– Що особливого сподобалося?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ