КЛАС ЧЕРЕВОНОГІ – ТИП МОЛЮСКИ

Біологія – універсальний довідник

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ ТВАРИНИ

ТИП МОЛЮСКИ

КЛАС ЧЕРЕВОНОГІ

Місця проживання, будова і спосіб життя.

Черевоногі – найчисельніший (понад 90 тис. видів) клас молюсків, які заселяють не лише водне середовище, але й сушу. Більшість живе у морях (морське вухо, морський заєць, морський ангел). Ставковики і котушки – жител: прісних водойм, слизуни – зволожених місць суші (звичайні на полях, городах), виноградні слимаки – виноградників. Різноманітні черевоногі й за способом живлення.

В основному – це рослиноїдні тварини. Зустрічаються серед них і хижаки, наприклад, рапана (живе в морях, поїдає устриць і мідій).

Характерними особливостями класу є: суцільна черепашка, схожа на конус або спіраль; добре відмежована голова з 1-2 парами щупалець і очима, плоска підошва ноги. Черевоногі, як і всі молюски, двобічносиметричні, але у зв’язку з утворенням спірально закрученої черепашки у них спостерігається порушення симетрії (асиметрія) у внутрішній та зовнішній будові.

Черевоногі за допомогою терки, покритої численними роговими зубчиками, зіскрібають шар одноклітинних водоростей з поверхні підводних

предметів (наприклад, ставковик), або віддирають клітини листків та стебел, як виноградний слимак. У хижих, окрім терки, в ротовій порожнині є щелепи – особливі складки з рогоподібної речовини або вапна, які слугують їм для перетирання їжі. Слинні залози добре розвинені у всіх представників класу. У більшості черевоногих молюсків серце двокамерне (складається з передсердя та шлуночка). Це пов’язано з тим, що орган дихання (легеня або зябра) непарний. Легеня виноградного слимака, голих слизунів – це особлива кишеня мантії, у стінках якої знаходиться велика кількість кровоносних судин.

Розмноження. Серед черевоногих є як гермафродити (всі легеневі), так і роздільностатеві (частина зябродишних). Запліднення у них внутрішнє. Із запліднених яєць, які зазвичай відкладають на листки рослин (ставковики, котушки), між грудочками грунту (слизуни), у вириті ямки (виноградний слимак), розвиваються особини, подібні до дорослих (прямий розвиток).

Значення. Черевоногі молюски є важливою складовою частиною водяних та наземних угруповань організмів. Вони входять у ланцюги живлення риб, жаб, птахів, кротів, хохуль та ін. Морських черевоногих (морське блюдце, морське вухо, морського зайця) використовують в їжу. Широко ведеться промисел черевоногих з метою використання черепашок та перламутру для виготовлення прикрас та ювелірних виробів. Наземні черевоногі (слизуни, виноградні слимаки) можуть завдавати шкоди зерновим та овочевим культурам. Багато видів черевоногих є проміжними хазяїнами паразитичних червів, наприклад, малий ставковик для печінкового сисуна.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


КЛАС ЧЕРЕВОНОГІ – ТИП МОЛЮСКИ - Довідник з біології