ПИСЬМОВІ ПРИЙОМИ ДІЛЕННЯ НА КРУГЛЕ ЧИСЛО. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ РІВНЯНЬ. ЗАДАЧІ НА РІЗНИЦЕВЕ ПОРІВНЯННЯ ДВОХ ЧАСТОК
Мета: пояснити учням прийоми письмового ділення круглого числа на кругле; вдосконалювати навички розв’язування задач на різницеве порівняння двох часток; розвивати мислення; виховувати інтерес до математики.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усна лічба. Робота в групах
– Визначте закономірність. Продовжіть ряд.
– 0; 36; 72; 108; …; … (+ 36; 144; 180; 216)
– 5; 6; 8; 11; 15; 20; …; …; … (+ 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6.26; 33; 41)
– 15; 14; 16; 13; 15; 12; …; …; …
– 1; 3; 7; 13; 21; 31; …; …; … + (2 + 4 + 5 + 8 + 10.43; 57; 73)
3. Математичний диктант
– Запишіть відповіді.
– Перший доданок 120, другий у 2 рази менше. Запишіть суму.
– Третя частина числа 4000. Чому дорівнює число?
– До частки чисел 700 і 2 додати 60.
– За 6 год слон пройшов 30 км. З якою швидкістю йшов слон.
– Аеросани 3 години рухалися зі швидкістю 80 км/год. Скільки кілометрів пройшли сани?
– Ширина прямокутника 11 см, довжина 20 см. Чому дорівнює периметр?
– У білки в дуплі було кілька горіхів. Коли вона з’їла 34 горіха, у неї залишилося 27 горіхів. Скільки горіхів
Відповіді: 180; 12 000; 410; 5 км/год; 240 км; 62 см; 61.
III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Підготовчі вправи
Завдання 120
Діти пояснюють різні способи ділення числа 32 на добуток чисел 2 і 4.
Завдання 121; 122 (усно)
20 = 2 -10; 40 = 4 – 10; 80 = 8 – 10
2. Пояснення нового матеріалу
Завдання 123 (фронтально)
Діти ознайомлюються з алгоритмом ділення круглого числа на кругле та пояснюють, як знайшли частку.
3. Фізкультхвилинка
4. Первинне закріплення
Розв’язування прикладів 124 (з поясненням)
![]()
IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Розв’язування задач
Завдання 125
Учні знайомляться з задачею за текстом підручника. Для повторення використовують короткий запис. Фронтально складають план розв’язання задачі. Розв’язання задачі кожен учень записує самостійно.
![]()
1) 900 : 60 = 15 (ваг.) – по 60 т;
2) 850 : 50 = 17 (ваг.) – по 50 т;
3) 17 – 15 = 2 (ваг.)
850 : 50 – 900 : 60 = 2 (вагони)
Завдання 2, с. 24(1)
Учні складають задачі за коротким записом. Розв’язують самостійно з подальшою взаємоперевіркою в парах.
– У магазині було 24 кг помідорів і 22 кг огірків. За день продали 37 кг овочів. Скільки кілограмів овочів залишилося у магазині?
(24 + 22) – 37 = 9 (кг)
Завдання 2, с. 24 (2)
– У магазині було а кг овочів. За день продали Ь кг помідорів і с кг огірків. Скільки кілограмів овочів залишилося у магазині?
А – (b + с) – кг овочів
2. Розв’язування рівнянь
Завдання 126 (колективна робота)
![]()
Завдання 5, с. 24 (самостійно з подальшою взаємоперевіркою в парах)
3. Гра “Віднови приклад”
Завдання 4 (с. 24)
Діти вставляють пропущені цифри.
![]()
4. Банк математичних цікавинок “Завдання для допитливих”
Завдання 127
Відповідь: так.
5. Практична робота (завдання 7, с. 24)
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 128; 129 (с. 20).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Молодці! Я вам вдячна за сьогоднішній урок! Ви дуже гарно працювали, старалися.
– Що ви запам’ятали?
– Що здалося складним?