ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В РОДОВОМУ ВІДМІНКУ ОДНИНИ
Урок 35. ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ
В РОДОВОМУ ВІДМІНКУ ОДНИНИ
Мета: ознайомити учнів із правописом іменників чоловічого роду у родовому відмінку однини; формувати вміння і навички користуватися орфографічним словником; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати старанність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 124, с. 63)
– Що цікавого дізналися з тексту вправи?
– Прочитайте кожне речення тексту.
– Поясніть написання
– Як ви виконали звуковий аналіз слів якщо, дощ?
– Що спільного у звуковому аналізі цих слів?
2. Каліграфічна хвилинка
Ек Кк кі лом тр
– Утворіть слова і запишіть їх каліграфічно..
3. Робота над прислів’ями
– Відновіть та поясніть зміст прислів’їв.
Без роботи вже й ріка тече.
Людина без Батьківщини – день роком стає.
В усякої справи як соловей без пісні.
Крапля до краплі – початок важкий.
– Спишіть прислів’я, підкресліть іменники жіночого роду в Р. в. однини.
– Які закінчення мають іменники
-У яких випадках ці іменники мають закінчення – і, а в яких – закінчення – – и?
4. Проблемна ситуація
– Поставте подані іменники у родовий відмінок однини: океан, край.
– Чому в деяких учнів вийшли різні закінчення? (Океана – океану; края – краю)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви будете вчитися правильно писати закінчення іменників чоловічого роду в родовому відмінку однини.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Колективне виконання вправи 125 (с. 64)
– Читання тексту вправи, розкриваючи дужки.
– Перевірка правопису цих слів за орфографічним словником.
– Списування тексту учнями, позначення закінчень.
– На основі власних спостережень зробіть висновок, які закінчення мають іменники чоловічого роду в родовому відмінку однини.
– Звірте свої припущення з правилом на с. 64.
2. Тренувальна вправа 125 (с. 64-65)
– Читання тексту учнями, добирання заголовка.
– Списування з граматичним завданням.
– Перевірка виконаної роботи.
3. Робота за таблицею “Правильно вимовляй і пиши” (с. 65)
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Коментоване виконання вправи 127 (с. 65)
– Іменники кожного стовпчика поставте в родовий відмінок однини.
Підказочка. Для впевненості користуйтесь орфографічним словничком.
– Що об’єднує іменники кожного стовпчика? (Іменники першого стовпчика мають закінчення – а, другого – – я; третього – – у; четвертого – – ю.)
Завдання 3 учні виконують за зразком.
– Що цікавого повідомляє нам підручник про іменник біль?
– Складіть речення з цим іменником у різних відмінкових формах та запишіть їх у зошити.
2. Словникова скарбничка
– Відгадайте загадки.
– Є у двох матерів аж по п’ятеро синів.
Разом народилися, на весь вік здружилися.
Ось у мами п’ятий син – на руці такий один.
Він малий лінивець, а зовуть його… (мізинець).
– Тисяча тисяч – це… (мільйон).
– Запам’ятайте правопис цих слів.
3. Гра”Зайве” слово”
– Подані іменники поставте у родовий відмінок однини.
– Назвіть “зайве” слово у кожній групі іменників.
– Іній, портфель, поле.
– Сад, мед, сіль.
– Малюк, жовтень, плащ.
– Млин, хлів, горох.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що вивчали на уроці?
– Що для вас було новим?
– Як можна перевірити себе, якщо немає впевненості у написанні закінчення іменника чоловічого роду в родовому відмінку однини?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 128, с. 66.