Правопис закінчень іменників жіночого роду на

Тема. Правопис закінчень іменників жіночого роду на – а (-я) в родовому відмінку однини. (Вправи 121-124).

Мета. Ознайомити учнів із особливостями закінчень жіночого роду на – а (-я) в родовому відмінку однини; формувати вміння пояснювати правопис закінчень іменників жіночого роду в цій формі за допомогою вивченого правила.

Обладнання: зображення зимової природи, мовний матеріал.

Хід уроку

I. Організація класу.

Не гаймо часу, поспішаймо,

Урок скоріш розпочинаймо!

II. Перевірка домашнього завдання.

Вправа “Мікрофон”.

Про яку пору року розповідається у тексті домашньої вправи? Доведіть свою думку.

– Які вирази вжито у переносному значенні?

– Назвіть іменники, у яких відбувається чергування голосних у корені.

III. Повідомлення теми і завдань уроку.

Проблемне питання.

– Які закінчення мають іменники жіночого роду на – а (-я) в родовому відмінку однини?

– Сьогоднішній урок присвячений роботі над цим питанням, щоб ви про це знали і завжди були грамотними.

IV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.

1. Колективна робота з таблицею (вправа 121).

– У яких іменниках жіночого роду

в родовому відмінку однини пишеться закінчення – і, а в яких – и?

– Від чого залежать закінчення таких іменників?

2. Засвоєння правила (с. 62).

3. Робота з текстом у парах (вправа 122).

А) Читання тексту і поділ його на абзаци.

Б) Коротка бесіда про допомогу дорослих і дітей птахам та звірам узимку.

В) Списування тексту з дотриманням абзаців і встановленням пропущених закінчень іменників.

Г) Порівняння обсягу виділених абзаців. Обговорення.

Фізкультхвилинка.

4. Робота з прислів’ями (вправа 123).

– Утворіть прислів’я і запишіть їх.

– Як ви їх розумієте?

– Утворіть іменники в родовому відмінку однини від виділених слів і визначте їх закінчення.

5. Творчий диктант.

– Запишіть подані іменники в родовому відмінку однини.

Держава, земля, телеграма, Оксана, миша, береза, задача, праця, хвиля, роса, книжка, неділя, волошка, пшениця.

– Доберіть спільнокореневі слова до слова хвиля.

6. Каліграфічна хвилинка.

X х Хх хв ля хвиля

Тиша в морі… Ледве-ледве колихав море хвилі (Леся Українка).

V. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.

1. Вправи для самостійної роботи (робочий зошит).

2. Розвиток мовлення.

– Складіть усний твір за поданим початком, використовуючи іменники в родовому відмінку однини.

Був морозний ранок. Навколо тиша. І раптом у нашу шибку хтось постукав: “Тук-тук! Тук-тук!”. Я побачив (побачила) у вікні синичку… (Використовуються зображення зимової природи.)

VI. Підсумок уроку.

1. Продовження речень.

– У родовому відмінку однини іменники жіночого роду на – а (-я) мають закінчення – і після… . Наприклад: … .

– У родовому відмінку однини іменники жіночого роду на – а (-я) мають закінчення – и після… . Наприклад: … .

2. Гра “Піймай іменник у родовому відмінку однини”.

У Марічки, у сестрички

Засмутилось кругле личко:

Повернулася із річки,

А в косі немає стрічки.

Біля вільхи, край дороги

Не знайшла, втомила ноги.

Сльози бризнули в Марічки:

“Як же буду я без стрічки?”

VII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.

С. 62 – правило, с. 63 – вправа 124.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Правопис закінчень іменників жіночого роду на - Плани-конспекти уроків по українській мові