Різновиди ритмічного письма, синкопа, вправа. Робота над піснею “Синові”. Слухання музики. Дж. Россіні. Увертюра до опери “Севільський цирульник”
7 КЛАС
Тема 2. Композиція музичного твору
Урок 20
Тема уроку. Різновиди ритмічного письма, синкопа, вправа. Робота над піснею “Синові”. Слухання музики. Дж. Россіні. Увертюра до опери “Севільський цирульник”
Мета уроку: закріпити з учнями набуті знання і вміння відтворення ритму; розвивати вокально-хорові навички та музично-ритмічний слух; виховувати інтерес до музики.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: нотний текст пісні, фортепіано, аудіо-запис, портрет Дж. Россіні.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
1.
2. Оголошення теми уроку.
II. Розспівування.
Всі музичні жанри пов’язані певними метро-ритмічними засобами виразності. Ми легко можемо розрізняти на слух темп маршу, вальсу, польки тощо завдяки метроритму. Але, як ви знаєте, є синкопований ритм, то ж давайте проспіваємо пісню “Хай буде так”.
– Що таке синкопа?
– У яких творах ви запам’ятали синкопований ритм?
(“Вийди, вийди, Іванку”, “Коломийки” та інші).
III. Роботу над піснею “Синові” (продовження).
Співаючи, особливу увагу звергаю на образний зміст твору, в
IV. Слухання музики.
1. Розповідь.
На минулих уроках ми ознайомилися з музичною формою. Це увертюра, ораторія, симфонія, концерт. Сьогодні ви послухаєте ще одну увертюру до опери “Севільський цирульник” італійського композитора Джоакіно Россіні.
Дж. Россіні народився 1792 р. у м. Пезаро. Його батько був трубачем, а мати – співачкою з хорошим голосом. Згодом сім’я переїхала у м. Болонью, де Россіні здобув музичну освіту. Свою творчість він загалом присвятив опері.
В перший період творчості написав 16 опер, 9 з них було написано в характері “буффа”, що означає комічна. Однією з таких опер була “Севільський цирульник”, яку Россіні написав за 20 днів. Це італійська комедія з гострим дотепним змістом, мелодичною щирістю і віртуозним блиском вокальних партій.
2. Слухання увертюри.
3. Характеристика прослуханого.
– У якій формі написана увертюра? (Увертюра написана у формі сонатного алегро без розробки. Легкість і простота цієї музики відтворює італійський характер, а динамічні хвилі в оркестровці надають їй театральності).
– Який характер має закінчення увертюри?
– Які елементи музичної мови використав композитор?
4. Повторне слухання.
V. Підсумок уроку.