Скалярний добуток векторів
УРОК № 49
Тема. Скалярний добуток векторів
Мета уроку: формування поняття скалярного добутку векторів; формування вмінь застосовувати вивчені означення та властивості до розв’язування задач.
Тип уроку: комбінований.
Наочність і обладнання: таблиця “Декартові координати та вектори на площині”[13].
Вимоги до рівня підготовки учнів: формулюють означення скалярного добутку, його властивості; застосовують вивчені означення та властивості до розв’язування задач.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Дано два вектори:
Варіант 1
(1; 0),
(0; -1);
Варіант 2
(-1; 0),
(0; 1).
Знайдіть:
А) координати вектора 2
;
Б) координати вектора –![]()
;
В) довжину вектора
+
;
Г) довжину вектора
–
;
Д) координати
Є) довжину вектора 3
+ 4
.
ІІ. Аналіз результатів самостійної роботи
ІІІ. Поетапне сприймання й усвідомлення нового матеріалу
Скалярний добуток векторів
Скалярним добутком векторів
і
(позначення: (
?
), або ![]()
, або (
;
)) називається добуток довжин цих векторів на косинус кута між ними, тобто
?
= |
| ? |
|cos? (рис. 211).
![]()
Два ненульові вектори тоді і тільки тоді взаємно перпендикулярні, коли їх скалярний добуток дорівнює нулю, тобто
![]()
?
= 0 (
, ![]()
![]()
).
Властивості скалярного добутку
1)
?
=
?
(переставний закон); 2)
2 = |
|2, або |
| =
=
; 3) (
+
) ?
=
?
+
?
(розподільний закон); 4) (?
) ?
= ?(
?
) (сполучний закон).
Примітка 1. Косинус кута між ненульовим векторами
та
виражається формулою
, яка випливає з означення скалярного добутку.
Примітка 2. Властивість 2 скалярного добутку, а саме формула |
| =
= =
, дозволяє обчислювати довжину вектора в загальному випадку.
Примітка 3. Розподільний закон справджується для будь-якого скінченного числа доданків. Наприклад, правильна формула (
+
+
) ?
=
?
+
?
+
?
.
Скалярний добуток двох векторів, які задано координатами, дорівнює сумі добутків відповідних координат.
Якщо задано вектори
(a1; a2) і
(b1; b2) на площині, то
?
= а1b1 + а2b2.
Розв’язування задач
1. Сторона рівностороннього трикутника ABC дорівнює 13. Знайдіть скалярний добуток
?
(рис. 212).
![]()
Розв’язання
Оскільки |
| = |
| = 13,
A = 60°, то
?
= |
|?|
|cos
A = = 13 ? 13 cos60° = 169 ?
= 84,5.
Відповідь. 84,5.
2. Задано вектори
=
– 4
,
= 3
+ 2
, які взаємно перпендикулярні. Вектори
і
– одиничні вектори. Знайдіть кут між векторами
і
(в градусах).
Розв’язання
Оскільки |
| = 1 і
?
= 0, то маємо
?
= (
– 4
)(3
+ 2
) = 3
2 + 2![]()
– 12![]()
– 8b2 = 3 ? |
|2 – 10|
||
| соs? – 8|
|2 = 3 – 10cos? – 8 = – 5 – 10cos?,
Тоді – 5 – 10cos? = 0, соs? = –
, ? = 120°.
Відповідь. 120°.
IV. Розв’язування задач
1. Знайдіть кут між векторами
(1; 2) і ![]()
. 2. Дано вершини трикутника ABC: А
, В
, С
. Знайдіть його кути. 3. Доведіть, що вектори
(т; п) і
(-n; m) перпендикулярні або дорівнюють нулю. 4. Дано вектори
(3; 4) і
(m; 2). При якому значенні т вони перпендикулярні? 5. Дано вектори
(1; 0) і
(1; 1). Знайдіть таке число х, щоб вектор
+ x
був перпендикулярний до вектора
. 6. Доведіть, що коли
і
– одиничні неколінеарні вектори, то вектори
+
і
–
відмінні від нуля й перпендикулярні. 7. Дано вектори
і
. Знайдіть абсолютну величину вектора
+
, якщо |
| = |
| = 1, а кут між векторами
і
дорівнює 60°.
V. Домашнє завдання
1. Вивчити теоретичний матеріал. 2. Розв’язати задачу.
Дано вершини трикутника A(1; 1), B(4; 1), С(4; 5). Знайдіть косинуси кутів цього трикутника.
VI. Підбиття підсумків уроку
Завдання класу
1. Дайте означення скалярного добутку векторів та сформулюйте властивості скалярного добутку векторів. 2. Сформулюйте властивість і ознаку перпендикулярних векторів.