Складні речення з кількома підрядними
Складне речення
Складні речення з кількома підрядними
Бувають складнопідрядні речення, у яких є дві й більше підрядні частини. За характером зв’язків між частинами таких речень виділяють такі типи:
– складнопідрядні речення з послідовною підрядністю;
– складнопідрядні речення з однорідною супідрядністю;
– складнопідрядні речення з неоднорідною супідрядністю.
У складнопідрядних реченнях із послідовною підрядністю перша підрядна частина залежить від головної; друга підрядна частина – від першої підрядної,
Кінця речення, утворюючи послідовний логічний ланцюжок: Навіть далекий вогник на хуторі біля містка теж здається зорею, що стала в чиємусь вікні, щоб радісніше жилося добрим людям, які з надією дивляться на неї (За М. Стельмахом).
У складнопідрядних реченнях з однорідною супідрядністю всі підрядні частини залежать від головної і відповідають на одне й те саме питання, відносяться до головної частини в цілому чи до одного з її членів:
Яке прекрасне місто вранці, коли ще діти сплять, коли ще сон свою дарує благодать (М. Рильський).
У складнопідрядних реченнях із неоднорідною супідрядністю підрядні частини відносяться до головної, але до різних членів речення у ній, відповідають на різні питання і є різними видами підрядних речень:
З острахом і невеселою радістю, що пробивалася крізь усі тривоги, я вискочив на весняну вулицю, де кожна калюжка тримала в собі клапоть сонця (М. Стельмах).
У складнопідрядних реченнях із кількома підрядними можуть поєднуватися різні види підрядності:
Якби всі легенди зібрати морські, якби їх в томи записати, то був би літопис на вічні віки, де кожен рядочок – крилатий (М. Нагнибіда).
Очевидним є, що людям потрібне лише те слово художника, яке чарує, яке хвилює, яке своєю поетичною силою здатне сколихнути і серце, і розум (О. Гончар).