СКЛАДНІ СЛОВА. СПОЛУЧНІ О, Е В СКЛАДНИХ СЛОВАХ. ПРАВОПИС СКЛАДНИХ СЛІВ РАЗОМ ТА ЧЕРЕЗ ДЕФІС
Мета:
- навчальна: поглибити знання учнів про складні слова; формувати навички визначення складних слів; ознайомити з правилами написання складних слів разом та через дефіс; розвивальна: формувати загально-пізнавальні вміння знаходити складні слова в текстах; розвивати правописні навики; логічне мислення, творчу уяву; мовленнєві навички; виховна: виховувати інтерес до української мови, традицій українського народу.
Внутрішньопредметні зв’язки: морфологія, синтаксис, лексикологія.
Міжпредметні зв’язки: мова, література,
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Спостереження над мовним матеріалом
Небосхил небесний
Життєдайний життєвий
Срібнокрилі крилатий
> Визначте в кожному слові корінь.
> Чим відрізняються слова, наведені в різних колонках?
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Лінгвістичне дослідження
> Розділіть слова на три колонки. Який критерій ви використали? Працездатність, прапороносець, блідо-рожевий, чорнозем, сільськогосподарський, ВНЗ, КНЕУ.
ВИВЧЕННЯ НОВОГО
> Проаналізуйте основні правила орфограми “Правопис складних слів”.
Лінгвістична задача
> 3 наведених слів доберіть приклади на кожне правило орфограми “Правопис складних слів”.
Чорногуз, ясноокий, рудоволосий, синьоокий, давньоруський, середньовіччя, пізньоцвіт, землетрус, краєвид, боєприпаси, зорепад, авіабілети, універмаг, тихо-тихо, хліб-сіль.
Робота з таблицею
> Проаналізуйте правила, зазначені в таблиці.
Пишуться разом | Пишуться через дефіс |
Якщо утворені від підрядного словосполучення: борода сива – сивобородий | Якщо утворені від сурядних сполучень слів (ці слова можна з’єднати сурядним сполучником): історичний і культурний – історико – культурний. Винятки: жовтогарячий, червоногарячий, глухонімий, сліпоглухонімий, хитромудрий, зловорожий |
Усі складноскорочені слова та похідні від них: універмаг, музучилище | Повторення того самого слова з метою підсилення його значення: довгий-довгий, тихо-тихо |
Усі слова з першими частинами: авіа-, фіто-, електро-, кіно – й под. | Поєднання синонімічних або антонімічних слів: купівля-продаж, плаче-ридає |
Слова із тим самим коренем, але з різними префіксами, суфіксами, закінченнями: старий-престарий, мало-помалу | |
Близькі за значенням слова, що передають одне поняття: хліб-сіль (їжа), щастя-доля (талан) | |
Складні слова іншомовного походження: вакуум-апарат, екс-чемпіон, рок-опера і под |
Робота з текстом
> Прочитайте виразно текст. Визначте тип мовлення, стиль тексту.
Увечорі небо стає сірувато-рожевим. На тлі оранжево-попелястої зірниці чорні зграї ворон, що летять на ночівлю, розпростерши крила, здаються якимись фантастичними істотами. Ліс стоїть задумливий, тихий, тільки листя тріпоче від тривожного повіву вітру. Поле з кожною хвилиною все більше темніє. Здається, ніби сутінки розтікаються хвилями із балок і ярів, покривають землю, застилають ліс. На сірому небосхилі покотилась, упала зірочка.
> Випишіть із тексту складні слова. Поясніть їхній правопис.
> Зробіть синтаксичний розбір останнього речення.
Колективна робота
> Вставте сполучні о, е, є. Поясніть свій вибір.
Пар..плав, земл..мір, ліс..степ, стал..вар, нафт..провід, піш..хід, місяц..хід, каш..вар, верб..ліз, кор..їд, чорн..зем, пил..сос, житт..пис, кра..знавство, бур..вій, гряз..вод..лікарня.
ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Усна робота
> Складіть усне монологічне висловлювання на лінгвістичну тему “Складні слова та їхній правопис”.
Творча робота
> Із наведених слів утворіть складні слова, уживаючи єднальні голосні. Поясніть правопис за допомогою правила.
Зразок. Праця, любити – працелюб.
Рука, писати; чорний, слива; сіно, косити; хвиля, різати; білий, сніг; сірий, очі; чорний, брови; русявий, коси; овочі, сховати; низький, хмари; північ, схід; багато, багато; жовтий, гарячий.
СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Практична робота
> Запишіть слова під диктовку. Поясніть правопис.
Школа-інтернат, червоно-коричневий, чавуносховище, північно-східний, падолист, краєвид, мовно-літературний, п’ятиденна, скляно-керамічний, піваркуша, сінов’язалка, напівтемрява, півночі, пів-Дніпра.
VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. ТЕСТИ
1-й варіант
Укажіть правильне твердження:
А Складні слова – слова, у яких два префікси.
Б Словотвір – розділ лінгвістики, що вивчає значущі частини слова.
В Орфографія – розділ лінгвістики, що вивчає правила написання складних слів.
Г Суфіксальне словотворення – це спосіб творення слів за допомогою словотворчих суфіксів.
Укажіть рядок, де всі слова написані правильно:
А безкраїй, бескорисливий, відкриття;
Б розтягнути, розчин, розхитати;
В натпотужний, обпалити, обтрусити;
Г роскопав, розламав, розказав.
Укажіть рядок, у якому слова утворені префіксальним способом:
А прибігти, переписати, льодохід;
Б підписати, записати, підземний;
В денний, заговорити, пробігати;
Г переговорити, переддень.
Укажіть рядок, у якому всі слова утворені суфіксальним способом:
А телефонувати, пакунок, подорожній;
Б низько, холодненький, дубок;
В розкричатися, розщедритися, молодість;
Г безмежний, закидати, відходити.
Укажіть рядок, де всі слова складні:
А синьоокий, яснозорий, середньовіччя;
Б радіокомітет, легкоатлет, зіркість;
В життєпис, одноденний, небесний;
Г атомохід, овочесховище, пакувати.
Позначте рядок слів, у якому від усіх прикметників за допомогою суфікса – ин – можна утворити іменники із – чч-:
А німецький, одеський;
Б полтавський, херсонський;
В козацький, вінницький;
Г кріпацький, Миколаївський.
2-й варіант
Укажіть правильне твердження:
А Префіксальне словотворення – це спосіб творення слів за допомогою словотворчих префіксів.
Б Префікс – значуща частина мови.
В Складні слова – слова, які мають два суфікси.
Г Суфікс – змінювана частина слова.
Укажіть рядок, де всі слова написані правильно:
А безрадісний, безводний, бесшумний;
Б бесхмарний, беззвучний, розгорнути;
В розвантажити, розплести, розкрити;
Г розв’язати, розмалював, роспитав.
Укажіть рядок, у якому слова утворені префіксальним способом:
А перелісок, лісок, лісовик;
Б пречудовий, позавчора, промова;
В супершвидкий, прадід, батьківський;
Г антивірус, дочитати, читач.
Укажіть рядок, у якому всі слова утворені суфіксальним способом:
А відповідально, лісостеп, співбесідник;
Б по-літньому, літній, квітчасте;
В табунець, сердечний, степовий;
Г рукавиця, річниця, безрадісний.
Укажіть рядок, де всі слова складні:
А далекобійний, широколистий, залізобетон;
Б науково-технічний, всюдихід, зеленуватий;
В новобудова, жовтогарячий, жовтуватий;
Г вихідний, лісозаготівля, переходити.
Позначте рядок, у якому обидва слова треба писати з – чч-:
А Полтавщина, Галичина;
Б Доне..ина, Київщина;
В Туре..ина, коза..ина;
Г Львівщина, Наддніпрянщина.
Рефлексія
- Які слова називаються складними? Як з’єднуються частини складних слів? За яких умов складні слова пишемо через дефіс? Що нового дізналися на уроці?
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (НА ВИБІР)
> Виконайте вправу з підручника.
> Складіть лінгвістичну казку про складні слова.