Сольфеджування вправи у розмірі 6/8. Розучування пісні “Цвіт землі” О. Злотника. Слухання музики. К. Дебюсі. “Дитячий куточок”
6 КЛАС
Тема 2. Я і музика
Урок 27
Тема уроку. Сольфеджування вправи у розмірі 6/8. Розучування пісні “Цвіт землі” О. Злотника. Слухання музики. К. Дебюсі. “Дитячий куточок”
Мета уроку: формувати у дітей уміння і навички сольфеджування вправи у шестидольному розмірі; розвивати ладо-тональний слух та вокально-хорові навички; виховувати інтерес до музики.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: нотний текст пісні, магнітофон.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
1. Музичне вітання.
2. Оголошення теми уроку.
3.
II. Розспівування.
– Діти, що таке розмір?
– Які розміри бувають?
(Дводольні, тридольні, чотиридольні).
Сьогодні ми познайомимось з шестидольним розміром, який утворюється від поєднання двох простих:
3/8 + 3/8 = 6/8
У кожному такті є шість долей: перша сильна, четверта – відносно сильна, а решта долей – слабкі. Тривалість кожної долі вимірюється восьмою нотою. Переконаємось на ритмічній вправі, проплескавши її.
А тепер просольфеджуємо уривок знайомої пісні М. Глінки “Не щебечи, соловейку”, тактуючи у розмірі 6/8.
III. Розучування пісні “Цвіт землі”.
Цю пісню О. Злотника розучую за нотним текстом, але спочатку варто проілюструвати пісню на усіх куплетах і дати дітям завдання визначити основну ідею змісту слів пісні.
Цвіт землі
Слова М. Сингаївського
Музика О. Злотника
В саду вишневім залюбки
Вінки сплітає дітвора.
Синиці, ластівки, шпаки,
Синиці, ластівки, шпаки
Летять до кожного двора. Двічі
І лине скрізь пташиний грай –
Моя квітуча сторона.
Цвіте земля, цвіте мій край,
Цвіте земля, цвіте мій край.
І в серці кожного весна. Двічі
2. Характеристика нотного тексту пісні:
– Який розмір пісні?
– Які тривалості нот зустрічаються?
– Що таке затакт?
3. Розучую пісню по фразах, настройка у тональності, звертаю увагу на чистоту інтонування, дикцію, а також на дотримання правильного ритму на словах “і затопили береги, і затопили береги”.
IV. Слухання музики.
1. Бесіда.
Ви знаєте, діти, що композитори творять музику і під враженням певних життєвих ситуацій, спостережень. Для прикладу можна назвати музику французького композитора – імпресіоніста Клода Дебюсі, творчість якого багатопланова і різножанрова. (Імпресьйон з французької означає “враження”). Композиторам-імпресіоністам характерно було загострене почуття музичного тембру. Художники цього напрямку любили колір, а композитори – колорит звучання. Найбільш популярною є симфонічна і фортепіанна музика. В ній композитор створив самобутній стиль та нові прийоми виконання на фортепіано: досконала техніка, нові штрихи.
Один із таких творів ми сьогодні послухаємо. Це “Дитячий куточок”, який він присвятив своїй доньці. Пам’ятаєте у П. Чайковського є “Дитячий альбом”, який він присвятив племінникам.
2. Діти слухають твір і характеризують його.
Етюд – це п’єса для розвитку виконавської техніки.
V. Підсумок уроку.