Вегетативне розмноження – РОЗМНОЖЕННЯ ТА ІНДИВІДУАЛЬНИЙ РОЗВИТОК ОРГАНІЗМІВ

Біологія. Комплексний довідник – підготовка до ЗНО та ДПА

РОЗМНОЖЕННЯ ТА ІНДИВІДУАЛЬНИЙ РОЗВИТОК ОРГАНІЗМІВ

Вегетативне розмноження

Вегетативне розмноження – це розвиток нової особини або частини колони з групи клітин материнської особини. Вегетативне розмноження являє собою один із способів одержання потомства там, де немає сприятливих умов для статевого розмноження. В основі вегетативного розмноження лежить здатність рослин до регенерації (відновлення організмом втрачених частин тіла). У рослин вегетативне розмноження

відбувається за допомогою пагонів (верба, суниці), коренів (малина), листків (деякі фіалки), видозмінених підземних пагонів: кореневищ (пирій, первоцвіт), бульб (картопля, топінамбур), цибулин (лілія, тюльпан) та коренебульб (жоржина).

Деякі види організмів поєднали в собі декілька типів розмноження, а саме шапкові гриби, які розмножуються вегетативно та спорами. Вегетативне розмноження відбувається фрагментами міцелію (грибниці). Спори утворюються на нижньому боці шапки на поверхні пластинок або всередині трубочок унаслідок статевого процесу. Спори розносяться вітром і, якщо потрапляють у сприятливі умови, проростають

у новий міцелій. З часом такий міцелій утворює нові плодові тіла.

Брунькуванням розмножуються поліпи (гідра, корали), при чому в одних випадках (гідра) особини, що виникають, відбруньковуються, і кожна особина стає самостійною, в інших (корали) – залишаються частиною колонії.

Штучне вегетативне розмноження рослин широко застосовується з метою селекційної роботи та швидкого відтворення багатьох особин певного сорту. При вегетативному розмноженні культурних рослин (щеплення, живцювання, розмноження відводками тощо) в порівнянні з насіннєвим зберігається бажаний набір генетичних ознак.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Вегетативне розмноження – РОЗМНОЖЕННЯ ТА ІНДИВІДУАЛЬНИЙ РОЗВИТОК ОРГАНІЗМІВ - Довідник з біології