АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. ВІДМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ. ТАБЛИЦЯ ВІДМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ В ОДНИНІ
Мета: ознайомити учнів з відмінюванням прикметників в однині та множині; вчити визначати відмінок прикметників, зіставляти і розрізнювати відмінкові закінчення прикметників з орієнтацією на твердий і м’який приголосний основи; виховувати любов до рідного слова.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Пролунав уже дзвінок,
Починаємо урок!
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Аналіз контрольного диктанту
2. Каліграфічна хвилинка
Бі лаг іжн ек тру чар
Є слова,
Як конвалії квітки,
Лагідні, як усміх ранку,
Ніжносяйні, як зірки.
Є слова, як жар, пекучі
І отруйні, наче чад…
В чарівне якесь намисто
Ти нанизуєш їх в ряд.
Олександр Олесь
– Випишіть прикметники до іменника слова.
– У якому значенні вони вжиті?
3. Вибіркове списування
– Прочитайте прислів’я.
– Як ви розумієте їх зміст?
– Від теплого слова і лід розмерзає.
– Під лежачий камінь вода не тече.
– Бджола мала, а й та працює.
– Випишіть сполучення іменника з прикметником.
– Визначте число і рід.
4. Робота над загадкою
–
Наче лицарі казкові,
Вірно служать рідній мові:
Так слова єднати вміють,
Що усі їх розуміють. (Відмінки)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми продовжимо працювати над прикметниками, будемо вчитися відмінювати прикметники, зіставляти і розрізнювати відмінкові закінчення прикметників з орієнтацією на твердий і м’який приголосний основи.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. “Працюйморазом!”
– Розгляньте таблиці відмінювання прикметників.
Відмінкові форми однини
Відмінок | Питання | Чол. рід | Жін. рід | Серед. рід |
Н. | Який? яка? яке? | Вірний | Вірна | Вірне |
Р. | Якого? якої? якого? | Вірного | Вірної | Вірного |
Д. | Якому? якій? якому? | Вірному | Вірній | Вірному |
3. | Як Н. або Р. яку? яке? | Вірного | Вірну | Вірне |
О. | Яким? якою? яким? | Вірним | Вірною | Вірним |
М. | На якому? на якій? на якому? | На вірному, на вірнім | На вірній | На вірному, на вірнім |
Відмінкові форми однини
Відмінок | Питання | Чол. рід | Жін. рід | Серед. рід |
Н. | Який? яка? яке? | Давній | Давня | Давнє |
Р. | Якого? якої? якого? | Давнього | Давньої | Давнього |
Д. | Якому? якій? якому? | Давньому | Давній | Давньому |
3. | Як Н. або Р. яку? яке? | Як Н. або Р. | Давню | Давнє |
О. | Яким? якою? яким? | Давнім | Давньою | Давнім |
М. | На якому? на якій? на якому? | На давньому | На давній | На давньому |
Відмінкові форми множини
Відмінок | Питання | |||
Н. | Які? | Вірні | Хороші | Давні |
Р. | Яких? | Вірних | Хороших | Давніх |
Д. | Яким? | Вірним | Хорошим | Давнім |
3. | Як Н. або Р. | Вірних | Хороших | Давніх |
О. | Якими? | Вірними | Хорошими | Давніми |
М. | На яких? | На вірних | На хороших | На давніх |
– Порівняйте відмінкові закінчення прикметників чоловічого і середнього роду.
– Що у них спільного?
– Порівняйте відмінкові закінчення прикметників чоловічого, жіночого, середнього роду.
– Зверніть увагу на особливості відмінювання прикметників чоловічого роду в знахідному відмінку. (У знахідному відмінку прикметники набувають форми називного або родового відмінку, залежно від того, з назвою істоти чи неістоти вони зв’язані в реченні.)
2. Первинне закріплення
– Подані прикметники запишіть у два стовпчики: у перший – прикметники з основою на твердий приголосний, а в другий – прикметники з основою на м’який приголосний.
– Зробіть висновок, як закінчення залежать від кінцевого приголосного основи.
Давній, гарний, любий, зимовий, путній, дружній, прозорий, синє, минуле, довге, завтрашнє, зелене, тямущий, незабутня, українська, домашня, лагідна, мудра, чудове, справжній, молода, тиха, мужній.
3. Робота за таблицею
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота в парах
– Провідміняйте словосполучення, користуючись за потреби таблицями відмінювання прикметників:
1-й ряд | 2-й ряд | 3-й ряд |
Дзвінка пісня | Могутнє дерево | Хвойний ліс |
– Поясніть правопис закінчень прикметників.
2. Робота в групах
– Прочитайте, відгадайте загадки.
– Визначте відмінок прикметників, поясніть правопис.
– Складіть художній опис слів-відгадок.
1-ша група
Не боюсь я морозів тріскучих,
Ані променів сонця палючих.
Взимку й влітку я ліс прикрашаю.
Як же люди мене називають? (Ялинка)
2-га група
Хоч з гілками я колючими,
Зате з квітками пахучими. (Троянда)
3-тя група
По квітучих садах я літаю,
Найсолодші дарунки збираю. (Бджілка)
4-та група
Маю плаття зелененьке,
Гнучкі, ніжні віти.
Кора біла, стан тоненький.
Як я звуся, діти? (Береза)
3. Звітування груп. Оцінювання роботи кожної групи
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Що нового дізналися на уроці?
– Які закінчення мають прикметники з основою на твердий приголосний?
– Які закінчення мають прикметники з основою на м’який приголосний?
– Назвіть відмінки прикметників, у яких перед закінченням ставиться знак м’якшення.
– З чим це пов’язане?
– Що ви дізналися про відмінювання прикметників у множині?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ