Особливості відмінювання іменників різного роду в однині
Урок 30
Тема. Особливості відмінювання іменників різного роду в однині
Мета: закріплювати знання про відмінювання іменників, продемонструвати відмінності у відмінюванні іменників різних родів, вчити визначати відмінок іменників, ставити іменники у початкову форму; розвивати мовленнєві вміння дітей; виховувати уважність, старанність, акуратність у записах.
Обладнання: картки індивідуального опитування.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
1. Робота із вправою 113
Індивідуальне опитування.
2. Картки індивідуального
Картки 1
Випиши словосполучення, в яких виділені слова мають переносне значення.
Теплий (молоко, вечір, зустріч). Крутий (берег, характер, спуск). Птах (сталевий, водоплавний, великий). Крик (дитина, мода, птах). Сховати (книга, усмішка, думка).
Картка 2
Провідміняй іменники: сніг, сонце.
Картка 3
Провідміняй іменники: трава, сіль.
Роботу з картками 2 і 3 провести на дошці.
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
– Перевірте, чи правильно записані відмінки, питання до них і форми іменників.
– Чим відрізняються форми іменника і спільнокореневі слова?
–
– Чому в одних і тих самих відмінках іменники мають різні закінчення?
III. Оголошення теми і мети уроку
– Сьогодні ми якраз і поговоримо про відмінності у відмінюванні іменників, з’ясуємо, з чим це пов’язано.
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Проблемне питання. Пошукова робота
– Так чому ж іменники в однакових відмінках мають різні закінчення? З чим це пов’язано?
– Давайте проаналізуємо таблиці у вправі 115 і спробуємо знайти відповідь на ці питання.
Колективна усна робота із вправою 115.
Як висновок – ознайомлення із правилами на с. 59.
2. Робота в парах
За вправою 116 (1) – колективно; 116 (2) – самостійно.
Перевірка – фронтально.
V. Закріплення та систематизація знань
1. Самостійна робота (за вправою 117)
Доцільно речення скласти колективно, а відмінки визначити самостійно.
2. Робота за варіантами
Вправу 114 виконати за варіантами: I варіант – перший абзац; II варіант – другий абзац; III варіант – третій абзац; IV варіант – четвертий абзац.
Вчитель призначає консультантів для кожного варіанта із числа учнів, які першими правильно виконали завдання.
– Кому вдалося виконати завдання без помилок?
– Поміркуйте, над чим треба попрацювати тим, в кого у роботі були помилки.
2. Робота із словниковими словами
– Яка пора року описана в тексті?
– Замініть одним словом: подія, яка сталася протягом осені (зими, весни, літа).
– Зверніть увагу на слова, записані на с. 56. Як ви думаєте, чому їх треба внести до словничка?
– Занесіть слова у словничок, підкресливши орфограму.
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда
– Що ми сьогодні вчилися робити?
– А для чого нам це потрібно?
– Розкажіть, про що ви сьогодні дізналися.
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VII. Домашнє завдання
С. 59, правило; вправа 118; повторити словникові слова.