Вживання знака м’якшення перед закінченням прикметників

Тема. Вживання знака м’якшення перед закінченням прикметників. (Вправи 253-257).

Мета. Познайомити учнів із правописом прикметників чоловічого і середнього роду з основою на м’який приголосний у родовому, давальному і місцевому відмінках однини.

Розвивати увагу до виражальних засобів у художніх текстах. Виховувати шанобливе ставлення до рідної мови.

Обладнання: таблиця відмінювання прикметників з основою на м’який приголосний (с. 102 підручника), підручник, зошит).

Хід уроку

I. Організація класу. Мотивація навчальної

діяльності.

Привітання, побажання хорошого настрою. Висловлювання дітьми їхніх очікувань від уроку.

II. Перевірка домашнього завдання і повторення про – ський, – зький, – цький.

А) Учні читають словосполучення, які вони виписали, називають їх відмінок,

Б) Утворення прикметників від слів: І в. – Тернопіль, Дрогобич, Франція; II в. – Житомир, Острог, Греція.

В) Діти розповідають про музичні інструменти, які використовували у Запорозькому війську.

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Каліграфічна хвилинка (за вправою 254).

Діти утворюють і записують слова давній, вірний, гарний, літній.

2.

Дослідження.

– Що можна сказати про кінцевий приголосний основи? (У слові давній він м’який, а у слові вірний – твердий.)

– Розгляньте таблиці відмінювання прикметників (с. 101-102). За прикладом якого слова буде відмінюватися прикметник давній? (За прикладом слова синій).

– Які ще слова є у цій таблиці? Що це за слова, якого роду?

– Що спільного у відмінюванні цих прикметників? (У родовому відмінку у всіх словах з’являється знак м’якшення, у давальному і місцевому відмінках цей знак є у прикметниках чоловічого і середнього роду, а у прикметниках жіночого роду – в орудному відмінку.)

3. Практичні експерименти зі словами.

– Виконайте вправу 255 (учні за варіантами відмінюють словосполучення, звертаючись, за потреби, до опорної таблиці).

– Сформулюйте висновок зі своєї практичної роботи, користуючись правилом на с. 117.

IV. Фізкультхвилинка.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Виконання вправи 256.

– Виконайте вправу 256.

– Прочитайте у правилі, у яких текстах найчастіше можна зустріти коротку форму прикметника.

2. Робота в зошиті.

VI. Підсумок уроку.

– Що ви дізналися про прикметники з кінцевим м’яким приголосним основи слова?

VII. Домашнє завдання.

1. Вправа 257.4.

2. Для тих, хто хоче знати більше: підготувати описи до гри “Відгадай однокласника”.

?include(“$DOCUMENT_ROOT/block/list. html”;?> ?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Вживання знака м’якшення перед закінченням прикметників - Плани-конспекти уроків по українській мові