Читання й записування п’ятицифрових чисел у межах 20 000. Утворення числа 20 000. Лічба десятками тисяч до 10 десятків тисяч. Види трикутників
УРОК 20
Тема. Читання й записування п’ятицифрових чисел у межах 20 000. Утворення числа 20 000. Лічба десятками тисяч до 10 десятків тисяч. Види трикутників
Мета: ознайомити учнів з утворенням числа 20 000 та іншими розрядними п’ятицифровими числами; вправляти учнів у розв’язанні задачі на 2 і 3 дії, які містять збільшення чи зменшення числа на кілька одиниць; закріпити вміння учнів виконувати письмове віднімання трицифрових чисел; вчити розпізнавати види трикутників за їх кутами.
Обладнання: нумераційна таблиця, картки для виконання
ХІД УРОКУ
I. Контроль і закріплення знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання
– Скласти вираз до задачі № 165.
– Пояснити розкладання чисел на розрядні доданки (№ 166).
2. Математичний диктант
– Записати цифрами числа: 13 665, 14 070, 19 990, 16 006.
– Записати число, в якому: 25 тис. 800 од.; 90 тис. 999 од.; 5 тис. 5 од.
– Записати найменше число з пари чисел: 24 000 і 20 400, 7 070 і 70 070; 40 008 і 40 800.
– Записати “сусідів” числа 10 000.
3. Групова робота
Гра “Склади пейзаж”
У кожної групи учнів – кольоровий знімок (пейзаж), розрізаний на геометричні
Учні обчислюють приклади, перевертають фігуру, з частин складають цілу – малюнок.
![]()
4. Тестова робота
У кожного учня – картка з тестом; кожне завдання оцінюється 2 балами (загалом – 12 балів).
Тест “Нумерація багатоцифрових чисел”
1. Чотирнадцять тисяч чотирнадцять цифрами записується так:
А) 14 014;
Б) 14 140;
В) 140 014;
Г) 1 404.
2. Яка з нерівностей є правильною?
А) 34 850 < 34 850;
Б) 9 999 > 10 000;
В) 90 099 > 99 009;
Г) 20 200 < 22 000.
3. Яке число записано такими словами: три десятки тисяч триста три?
А) 30 033;
Б) 30 300;
В) 30 303;
Г) 33 300.
4. “Сусідами” числа 1 899 є:
А) 1 898 і 1 900;
Б) 1 888 і 1 900;
В) 1 999 і 2 000.
5. За день 2 корови дали по 18 л молока і 3 корови по 17 л. Скільки літрів молока дали всі корови?
Який із виразів відповідає розв’язанню задачі?
![]()
6. 1 км – 25 м = ?
А) 75 м;
Б) 750 м;
В) 125 м.
Відповідь: 1а, 2г, 3в, 4а, 5в, 6б.
II. Вивчення нового матеріалу
1. Вправа № 168 (2)
2. Лічба десятками до 100 тисяч і навпаки
3. Формування вмінь усно додавати й віднімати круглі п’ятицифрові числа за зразком
10 тис. + 20 тис. = 30 тис.
10 000 + 20 000 = 30 000
Обчислити:
70 000 – 30 000;
40 000 + 50 000;
90 000 + 10 000;
80 000 – 50 000.
III. Розвиток математичних умінь учнів
1. Фронтальне виконання вправи № 170 (завдання № 1 – коментоване розв’язання, завдання № 2 – самостійно)
2. Складання й розв’язання задачі № 171 за малюнками.
![]()
3. Виконання завдання № 173
4. Завдання на розвиток уваги
Скільки всього трикутників зображено на малюнку? (13 трикутників)
![]()
Які за кутами трикутники зображені? Накресліть на дошці прямокутний трикутник, тупокутний трикутник.
IV. Підсумки уроку
V. Домашнє завдання
№ 174, 175.