Читання й записування чотирицифрових чисел. Утворення чотирицифрового числа з розрядних доданків. Вправи і задачі, пов’язані з поняттям частини числа
УРОК 17
Тема. Читання й записування чотирицифрових чисел. Утворення чотирицифрового числа з розрядних доданків. Вправи і задачі, пов’язані з поняттям частини числа
Мета: розвивати вміння учнів записувати чотирицифрові числа під диктовку; вправляти у розв’язанні задач двома способами.
Обладнання: картки для індивідуальної роботи, нумераційна таблиця.
ХІД УРОКУ
I. Контроль і закріплення знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання
– Прочитати тільки ті числа із вправи № 134, для запису яких використано більше
– Записати розв’язання задачі № 135 виразом.
2. Усні обчислення.
Гра “Ланцюжок”
81 : 9 – 2 : 6 – 8 : 6 – 4 – 2 =
8 – 9 : 3 : 6 – 5 : 2 – 10 =
3. Завдання для опитування
– Записати числа у вигляді суми розрядних доданків: 8306, 3053, 8008.
– Кожну суму записати числом:
6 000 + 60 + 1, 2 000 + 200 + 20, 4 000 + 40, 8 000 + 1.
4. Записати найбільше і найменше чотирицифрові числа; п’ять послідовних чисел, починаючи з числа 6 997.
5. Читання чисел, записаних у нумераційній таблиці, та записування чисел, вказаних учителем, у нумераційну таблицю
6. Робота біля дошки
–
– У їдальні було 800 кг картоплі. Першого дня витратили 1/4 всієї картоплі. Скільки кілограмів картоплі залишилось?
II. Вивчення нового матеріалу
1. Ознайомлення із правилом запису чотирицифрових чисел (спочатку записуємо одиниці розряду тисяч, потім – сотень, десятків, одиниць)
2. Прочитати числа (вправа № 136, 137).
3. Первинне закріплення
Самостійна робота: вправа № 137 (2).
4. Фізкультхвилинка
III. Розвиток математичних умінь учнів
1. Робота зі смужками (вправа № 138)
У дітей – по 2 смужки, поділені на 4 і 5 частин. Перед роботою зі смужками слід повторити з учнями правило знаходження частини числа і числа за його частиною.
– Виміряти довжину всієї смужки, спочатку виміряти 1/5 частину цієї смужки.
– Знайти 1/4 всієї смужки.
2. Розв’язання вправи № 139 за рівнями (учні високого рівня знань – самостійно, решта – під керівництвом учителя)
3. Самостійне розв’язання задачі № 140
4. Розв’язання задачі № 141 двома способами за варіантами
Учитель пропонує учням І варіанта починати розв’язок задачі зі знаходження всієї кількості фарби, а учням ІІ варіанта – зі знаходження маси фарби різного кольору окремо.
IV. Підсумки уроку
V. Домашнє завдання
№ 143, 144.