ПИСЬМОВЕ МНОЖЕННЯ НА ДВОЦИФРОВЕ ЧИСЛО. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ РІЗНИЦІ ДВОХ ЧАСТОК
Мета: ознайомити учнів з письмовим множенням на двоцифрове число; вчити розв’язувати задачі, нерівності; розвивати мислення, математичну пильність; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Усні обчислення. Гра “Хто швидше?”
– Знайдіть “ланцюжок” з відповіддю 240.
![]()
– Довжина відрізка 15 см. Яка довжина 1/5 частини відрізка?
– 1/4 м – скільки це сантиметрів?
– Блокнот коштує
– Обчисліть “ланцюжки”. (Робота в групах.)
Яка група швидше “розв’яже” ланцюжок?
![]()
2. Математичний диктант
– Запишіть розв’язання задач виразами.
– У залі 9 рядів, у кожному з них сиділо по 22 глядачі. Скільки глядачів було в залі?
– В одній упаковці 20 пачок чаю. Скільки потрібно упаковок, щоб розфасувати 500 пачок чаю?
– У саду було 260 яблунь, а груш – на 180 менше. Скільки груш було в саду?
– Довжина прямокутника – 3 см, а ширина – в 12 разів більше. Чому дорівнює
– Знайти добуток чисел 160 і 3.
– Знайти частку чисел 600 і 60.
– Число 70 збільшити в 9 разів.
– Частку чисел 550 і 5 збільшити на 110.
Відповіді: 22 – 9 = 198; 500 : 20 = 25; 260 – 180 = 80; 3 – 12 = 36; 160 – 3 = 480; 600 : 60 = 10; 70 – 9 = 630; 550 : 5 + 110 = 220.
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
V. ПЕРВИННЕ СПРИЙМАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Підготовча робота
Завдання 102 (з коментуванням)
![]()
– Знайдіть добуток чисел 26 і 34 усно.
26 – 34 = 26 – (30 + 4) = 26 – 30 + 26 – 4 = 780 + 104 = 884
– Такий спосіб знаходження добутку дуже громіздкий і незручний. Існує прийом письмового множення на двоцифрове число.
Ці обчислення можна записати так.
2. Пояснення вчителя
– Помножимо 26 на 4, дістанемо перший неповний добуток 104. Помножимо 26 на 30. Для цього досить помножити 26 на 3 і до знайденого добутку приписати нуль. Але цей нуль писати не будемо, залишимо його місце вільним, бо число одиниць 4 не зміниться, якщо додамо до нього нуль. Добуток 26 на 3 почнемо підписувати під десятками. Другий неповний добуток – 78 дес., або 780. Додамо неповні добутки, дістанемо 884. Це добуток чисел 26 і 34.
Діти самостійно читають пояснення письмового множення на двоцифрове число (завдання 103).
VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ТА ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Фронтальна робота
Завдання 104 (з коментуванням)
![]()
2. Фізкультхвилинка
Всі піднесли руки – раз,
І навшпиньки став весь клас.
Два – присіли, руки вниз.
На сусіда не дивись.
Будем дружно ми вставати
Щоб ногам роботу дати.
Хто старався присідати –
Може вже відпочивати.
3. Робота над задачами
Завдання 105 (фронтальна робота)
![]()
Складання алгоритму розв’язання задачі.
1) Знайти вартість шоколадних цукерок.
2) Знайти вартість карамельок.
3) Знайти ціну одного кілограма карамельок.
Розв’язання
1) 68 – 12 = 816 (грн) – вартість шоколадних цукерок
2) 952 – 816 = 136 (грн) – вартість карамельок.
3) 136 : 4 = 34 (грн) – ціна одного кілограма карамельок.
Завдання 107 (самостійне розв’язування задачі з подальшою перевіркою)
Два учні працюють за дошкою.
– Яку дію обрали для розв’язання задачі? Чому?
15 – 23 = 345 (кг)
4. Розв’язування нерівностей з коментуванням (завдання 108)
Діти добирають значення букви 6, пояснюючи свій вибір.
![]()
5. Завдання для допитливих “Банк математичних цікавинок”
Завдання 106
Учні записують найбільше й найменше значення х, при яких нерівності будуть істинними.
![]()
6. Самостійна робота з подальшою взаємоперевіркою в парах (завдання 109)
(30 + 20) – 5 = 250; (30 + 5) – 20 = 700; (20 + 5) – 30 = 750.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 110; 111 (с. 18).
VIII. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці?
– Для чого потрібно вміти письмово множити на двоцифрове число?