ПОВТОРЕННЯ ТАБЛИЦІ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ ЧИСЕЛ НА 9. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: закріпити навички табличного множення і ділення чисел на 9; формувати вміння використовувати вивчений матеріал під час розв’язування задач і прикладів; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, математичне мовлення; виховувати уважність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Гра “Шифрувальники”
– Обчисліть вирази, запишіть відповіді в порядку спадання та розшифруйте слово.
![]()
Відповідь:
Евкаліпт – дерево-велетень, кора і листя якого є цінною промисловою і лікарською сировиною.
3. Індивідуальне опитування
Картка 1
1. Обчисліть приклади.
48 + (70 – 15)
32 : 8 + 56 : 7
2. Розв’яжіть задачу.
У змаганнях брали участь 15 хлопчиків і 9 дівчаток. Усіх учнів розподілили на 3 команди. Скільки учасників було у кожній команді?
Картка 2
1. Обчисліть приклади.
42 : 7 + 8 – 2
(62 + 19) – 34
2. Розв’яжіть задачу.
У класі стояло 16 парт. Принесли ще 2 парти. Всі парти розставили у три ряди. По скільки парт поставили в кожний ряд?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Підготовча робота (с. 42, завдання 297)
– Замініть додавання множенням.
– Обчисліть та складіть рівність на ділення на число 9.
2. Робота за таблицею множення і ділення чисел на 9 (с. 42, завдання 298)
– Прочитайте таблицю множення чисел на 9.
– Яким правилом користувалися, коли складали таблицю? (Від перестановки множників добуток не зміниться.)
– Письмово складіть таблицю ділення чисел на 9.
– Яким правилом користувалися, коли складали таблицю? (Якщо добуток розділити на один з множників, то отримаємо другий множник.)
3. Тренувальна вправа
– Розв’яжіть приклади з коментуванням (с. 42, завдання 299).
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею (с. 42, завдання 300)
Аналіз задачі за питаннями вчителя. Складання короткої умови.
![]()
Учні поступово складають вираз, пояснюючи кожну дію:
9 – 8 – маса індичок
6 – 3 – маса гусей
9 – 8 + 6 – 3 = 72 + 18 = 90 (кг) – маса всіх пташок
Творча робота над задачею
– Як інакше поставити питання до задачі, щоб змінилася остання дія?
2. Гра “Знаки загубилися”
– Розставте знаки “>”, “<", "=".
![]()
3. Самостійна робота (с. 42, завдання 301)
– Розв’яжіть рівняння.
1-й ряд: х – 9 = 72;
2-й ряд: х : 3 = 9;
3-й ряд: х + 16 = 84.
4. Робота над геометричним матеріалом (с. 43, завдання 302).
1) 8 : 4 = 2 (см) – сторона малого квадрата
2) 2 + 2 = 4 (см) – сторона великого квадрата
3) Р = 4 – 4 = 16 (см) – периметр великого квадрата
– Накресліть великий і один малий квадрати.
– У скільки разів сума периметрів малих квадратів більша за периметр великого квадрата? (У 2 рази.)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Яку таблицю множення, ділення повторили на уроці?
– Що здалося складним? легким? Чому?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 43, завдання 303; 304.