Розділові знаки між простими реченнями в складному з різними видами зв’язку

УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО
СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ

Види складних речень

Розділові знаки між простими реченнями в складному з різними видами зв’язку

У складних реченнях із різними видами зв’язку вживаються такі самі розділові знаки, що і в складносурядних, складнопідрядних та безсполучникових складних реченнях. Найчастіше в таких реченнях уживається кома: Мати вірила: земля усе знає, що думає чи говорить чоловік, вона може гніватись і бути доброю (М. Стельмах).

У реченнях, які складаються з кількох простих речень,

можуть стояти поряд два сполучники або сполучник і сполучне слово. Між ними ставиться кома, якщо речення, котре приєднується другим сполучником, можна опустити: Брати Блаженки шепотілися між собою, що, коли треба буде, вони стануть в бою один до одного спинами (О. Гончар). – Брати Блаженки шепотілися між собою, що вони стануть в бою один до одного спинами. Але: Верхів’ями дерев сичав вітер, а коли густа темрява оповила ліс, почав сіяти дощ (К. Гордієнко).

Між двома сурядними реченнями, поєднаними сполучниками І (й), та (і), Якщо вони мають спільне підрядне, кома не ставиться: Коли він торкався смичком до струни скрипки, все на світі зникало і залишалася тільки музика (В. Собко).

У реченнях зі сполучниковим і безсполучниковим зв’язком вживається двокрапка і тире: І досі ще тривожні й неспокійні у людства сни, бо знає світ: закінчуються війни, але існує стан війни (М. Ткач).

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Розділові знаки між простими реченнями в складному з різними видами зв’язку - Довідник з української мови