Звук [ф], позначення його буквою “еф”. Складання речень. Вимова й написання слів факел, смолоскип
Урок 96
Тема. Звук [ф], позначення його буквою “еф”. Складання речень. Вимова й написання слів факел, смолоскип
Мета: вчити правильно артикулювати слова зі звуками [хв] і [ф]; вправляти у правильній вимові слів із цими звуками; вчити конструювати речення із поданих слів; з’ясувати значення слів смолоскип і факел, навчити правильно їх вимовляти і писати; виховувати чіткість і уважність.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 167)
– Яку розповідь ви
– Які слова в реченні починаються і закінчуються приголосним звуком? (Пастух, прогнав)
– Якими приголосними починаються інші слова? (К, н, в, й)
2. Хвилинка чистопису
Фі фо хв фіалка
– Доберіть слова з даними буквосполученнями. (Фігура, фікус, фіга, форма, фокус, форель, хвалько, хвіст, хворостина)
III. Повідомлення теми й мети уроку
– Сьогодні ми звернемо особливу увагу на правильну вимову слів зі звуками [хв] та [ф], потренуємось у правильному написанні слів із ними; вчитимемося складати речення із поданих слів; з’ясуємо значення слів смолоскип і факел, навчимося їх правильно
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Вправляння у читанні скоромовки (вправа 168)
– Прочитайте скоромовку, правильно вимовляючи звук [ф]. Запам’ятайте її і розкажіть сусідові по парті.
2. Артикуляційна вправа. Словникова робота
– Прочитайте слова у червоній рамці, правильно їх вимовляючи. Запам’ятайте їх правопис.
– Що означають слова смолоскип і факел?
Смолоскип – це переносний світильник у вигляді палиці з намотаним просмоленим клоччям для освітлення, підпалювання. Давній смолоскип уже майже не зустрічається, бо є факел (наприклад факел з олімпійським вогнем). А для освітлення існує багато видів світильників. Один з переносних – ліхтар. Отже, смолоскип і факел – це слова, близькі за значенням. Запишіть ці слова, позначте наголоси й запам’ятайте.
3. Колективна робота з підручником (вправа 170)
– З поданих слів складіть і запишіть речення.
– Прочитайте складену розповідь, правильно вимовляючи слова зі звуком [ф].
4. Фізкультхвилинка
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Гра “Полювання за [ф]”
– Слухаючи вірш Ганни Чубач, сплеском у долоньки позначайте слово зі звуком [ф]. Будьте уважні, починаю.
Фіолетовий фломастер
Фарбувати квіти майстер.
Фіолетові фіалки
Фарбував він для Наталки.
2. Самостійна робота (вправа 171)
– Які назви предметів ви записали? (Портфель, фарба, шафа, графин)
– Зачитайте речення, які склали.
– Назвіть слова, які закінчуються на – фон.
3. Робота в групах (вправа 172)
– Об’єднайтесь у групи по 4 чоловіки (по дві парти). Користуючись орфографічним словником, запишіть по два слова, які могли б розміститися в клітинках.
– Усно поставте питання до записаних слів.
(Додатково можна провести конкурс кросвордистів, коли групи відповідають на питання одна одної.)
VI. Підсумок уроку
– Назвіть п’ять слів зі звуком [ф].
– Назвіть п’ять слів зі сполученням звуків [хв].
– Що спільне між словами смолоскип і факел?
VII. Домашнє завдання з інструктажем
Вправа 173.