ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ У МНОЖИНІ

Урок 39. ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ У МНОЖИНІ

Мета: ознайомити учнів з відмінюванням іменників у множині; вдосконалювати вміння і навички правопису відмінкових закінчень іменників; розвивати мовне чуття; виховувати любов до рідної землі.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 140, с. 73)

– Прочитайте побудовані прислів’я. Поясніть їх зміст.

– Поясніть правопис іменників чоловічого роду в давальному і місцевому відмінках однини.

2. Самостійна

робота

1 варіант

1. Визначте групу іменників, що правильно вжиті в давальному відмінку однини.

А) Директорем, другом, князем.

Б) Дитектореві, другу, князеві.

В) Директорові, другові, князеві.

2. Поставте іменники у давальному та місцевому відмінках однини. Виділіть закінчення.

Кінь – …….

Вчитель – …, …

Будинок – …….

Гай – …….

Андрій Іванович – …, …

2 варіант

1. Визначте групу іменників, що правильно вжиті в місцевому відмінку однини.

А) Хлопцем, каменем, батьком.

Б) На хлопцеві, на каменю, на батьку.

В) На хлопцеві, на камені, на батькові.

2.

Поставте іменники у давальному та місцевому відмінках однини. Виділіть закінчення.

Їжак-…….

Школяр – …….

Край – …, …

День-…….

Дядько Петро-…….

3. Каліграфічна хвилинка

– Запишіть каліграфічно.

Тонна, грам, кілометр, кілограм, центнер.

– Назвіть “зайве” слово.

– Поясніть, чому ви так вважаєте? (Кілометр – це міра довжини, а решта слів належать до мір маси.)

4. Гра “Я – тобі, ти – мені”

Учитель називає іменники в однині, а учні ставлять їх у множину. Автомобіль, черговий, сіль, школа, квітка, молоко, річка, читання.

– Що ви помітили? (Є іменники, які вживаються тільки в однині.) Учитель називає іменники у множині, а учні ставлять їх в однину.

Гори, ворота, міста, села, штани, дрова, океани, хлопці, гроші.

– Що ви помітили? (Є іменники, які вживаються тільки в множині.)

– Чи змінюються за відмінками іменники у множині?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ми про це дізнаємося, будемо вчитися відмінювати іменники в множині, правильно писати закінчення іменників у множині.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Колективне виконання вправи 141 (с. 73)

Виразне читання вірша В. Сосюри, добирання до нього заголовка

– Які іменники вжиті в однині, а які у множині?

– Поставте іменники, ужиті в однині у форму множини.

2. Спостереження над мовним матеріалом. Вправа 142 (с. 73-74)

Ознайомлення з таблицями відмінювання іменників у множині

– За якою ознакою здійснено розподіл іменників?

– Які закінчення мають іменники у множині?

– У яких відмінках іменники у множині мають однакові закінчення? (Іменники, що означають назви неістот, у називному і знахідному відмінках; іменники, що означають назви істот, у родовому і знахідному відмінках)

– Як же розрізняти відмінок таких іменників у множині?

3. Робота над текстом вправи 143 (с. 75)

– Читання тексту учнями, добирання до нього заголовка.

– Списування тексту з граматичним завданням.

– Читання перебудованого тексту.

– Визначення відмінків виділених іменників у формі множини.

– Визначення головних членів кожного речення.

4. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Усне виконання вправи 144 (с. 75)

– Визначення особливостей форм іменників у родовому відмінку множини.

– Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 75).

– Які закінчення можуть мати іменники у родовому відмінку множини?

2. Розвиток зв’язного мовлення

Розповіді дітей про птахів і звірів, яких вони бачили у зоопарку.

3. Самостійна робота. Вправа 145 (с. 76)

– Читання перебудованого тексту вправи.

– Визначення відмінків виділених слів.

4. Словникова скарбничка

– Прочитайте слово, записане у рамці на с. 76 підручника.

– Розкодуйте слова і запишіть речення.

Козаки у боях за незалежність українських земель використовували урш – ниіц, ивгнітвки, лішаб, ипсси. (Рушниці, гвинтівки, шаблі, списи)

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Що вчилися робити на уроці?

– Для чого нам потрібно знати як пишуться іменники у множині?

– Під час виконання яких завдань у вас виникли труднощі?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 146 (1, 2), с. 76.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ У МНОЖИНІ - Плани-конспекти уроків по українській мові