ВПРАВИ НА ВЖИВАННЯ РІЗНИХ ВІДМІНКОВИХ ФОРМ ПРИКМЕТНИКІВ
Мета: закріплювати вміння учнів визначати відмінок прикметників у реченні за питаннями, закінченням та відмінком іменника; розвивати мовленнєве чуття; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати уважність, старанність, наполегливість.
Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Перевірка домашнього завдання (вправа 215, с. 96)
– Прочитайте записані прислів’я.
– Які закінчення ви вставили замість крапок?
– Поясніть написання закінчень прикметників.
Словниковий диктант
– Запишіть
Восини, горезонт, телифон, що тижня, всиредині, окиан, ширенга, в зимку, інженер, кілометер, транвай, фартук, цимент.
Взаємоперевірка робіт.
– За вибором з одним із словникових слів складіть речення, використовуючи прикметники.
Робота в парах
– Прочитайте запитання.
– Напишіть відповіді, використовуючи словосполучення з дужок.
– Визначте відмінок прикметників.
Звідки до нас прийшли діти? (Сусіднє село)
Коли поверталися з роботи косарі? (Пізній вечір)
Після чого настав ранок? (Коротка літня ніч)
Де відпочивала сім’я влітку? (Синє море)
До
Вправа “Мозковий штурм”
– Що називають прикметники?
– На які питання відповідають?
– З якою частиною мови пов’язаний прикметник у реченні?
– Як змінюються прикметники?
– Як визначити рід, число, відмінок прикметника?
– Як розрізнити форми прикметників жіночого роду в давальному і місцевому відмінку однини?
– У яких відмінкових формах прикметники мають знак м’якшення перед закінченням? Наведіть приклади.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ Робота над загадкою (за вправою216, с. 96)
Учні читають і відгадують загадку.
– Які слова допомогли вам відгадати загадку? Назвіть їх.
– Які з названих прикметників стоять у початковій формі? (П’янкий, весняний)
– Поставте інші прикметники у початкову форму.
Ніжні – ніжний, білосніжні – білосніжний, зелені – зелений.
Один з учнів виконує звуко-буквений аналіз слова проліски на закритій частині дошки, решта – самостійно у зошитах.
Самоперевірка виконаної роботи.
Коментоване письмо (вправа 217, с. 96-97) Робота в парах
– Знайдіть у тексті по одному прикметнику чоловічого та жіночого роду.
– Провідміняйте ці прикметники.
– Позначте у них закінчення.
Фізкультхвилинка (пальчикова гімнастика)
Ми писали, ми трудились,
Наші пальчики втомились,
А щоб гарно написати,
Треба пальці розім’яти.
Раз, два, три, чотири, п’ять –
Будем знову ми писать.
Відпочивши дружно, враз
Приступив до праці клас.
Поетична хвилинка (вправа 218, с. 97)
Виразне читання вірша Леоніда Первомайського
– Який заголовок має вірш? Як ви його розумієте?
– Які прикметники слід уставити у вірш?
– Як ви здогадалися?
– Поясніть правопис слів із пропущеними буквами.
Робота з деформованим текстом
– Складіть зі слів речення та запишіть розповідь.
– Накресліть схему першого речення.
Місяцем, січень, найвеселішим, є.
Могли, праці, від, взимку, перепочити, селяни.
Кутю, протягом, варили, господарі, свят, різдвяних, тричі.
Дванадцять, готували, страв, господарі, вечерю, на, святу.
Самостійна робота. Визначення відмінків прикметника
– Запишіть словосполучення. Визначте відмінки прикметників.
У широкому степу.
Сумним поглядом.
Зрозумілому поясненню.
Цікавою книгою.
Дотепної відповіді.
Легковажним учинком.
ПІДСУМОК УРОКУ
Вправа “Незавершене речення”
- Прикметник – це… Прикметники змінюються за… Відмінок прикметника можна визначити за… Прикметник у реченні є… (другорядним членом речення).
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 219 (с. 97).