Головні члени речення
СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ
УРОК № 14
Тема. Головні члени речення
Мета: поглибити знання учнів про головні члени речення; навчити визначати головні члени у реченні, розрізняти види присудків; розвивати усне й писемне мовлення; виховувати наполегливість у навчанні.
Обладнання: підручник, текст лінгвістичної казки.
ХІД УРОКУ
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Перевірка домашньої вправи.
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ
IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.
Завдання: визначити в поданих реченнях головні члени.
Веселе сонечко ховалось у веселих хмарах весняних. Виблискує проти сонця озеро. Шумить ліс і сперечається з дужим вітром.
2. Бесіда на повторення.
– Що таке підмет?
– Якими частинами мови він може бути виражений?
– Що таке присудок?
– Якою частиною мови він виражається?
3. Слово вчителя.
Є три види присудків: простий дієслівний, складений дієслівний, складений іменний. Давайте зараз визначимо граматичну основу і види присудків у реченнях, записаних на дошці.
4. Робота за підручником.
Вправа
5. Творча робота.
Завдання: придумати речення з простим дієслівним, складеним дієслівним і складеним іменним присудками.
6. Лінгвістична казка.
(Читає вчитель.)
Посварились якось Підмет із Присудком.
– Ти одягаєш часто мою маску,- сказав Підмет,- а мені це не подобається.
Присудок образився:
– Звідки ти взяв? Коли це буває?
– Коли і ти іменник, і я іменник. Спробуй розібратися, хто є хто. А я не хочу бути тобою.
– Нащо мені твоя маска іменника? Я й сам іменник. Довго б сварилися Підмет із Присудком, та раптом з’явився розділовий знак на ім’я Тире.
– Я помирю вас,- сказав він,- стану між вами, і ніхто вже вас не сплутає.
З того часу і стоїть пан Тире між підметом-іменником і присудком-іменником, якщо між ними немає зв’язки. А між підметом-іменником і присудком-прикметником не хоче стояти, бо вони й так не сваряться.
Завдання до казки:
Аби помирити Підмет із Присудком, поставте, де потрібно, тире на місці пропущеної зв’язки.
Розум скарб людини.
Вчення світ, а невчення тьма.
Дім без книги день без сонця.
Корінь праці гіркий, але овоч солодкий.
(Народна творчість.)
7. Робота за підручником.
Вправа 122 (письмово).
Завдання: поставити розділові знаки, підкреслити граматичну основу.
Вправа 124.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Узагальнююча бесіда.
– Якою частиною мови виражається підмет?
– Якою частиною мови може виражатися присудок?
– Назвіть види присудків.
– В якому випадку між підметом і присудком ставиться тире?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник, § 13, вправа 125.