Префікс. Словотворча роль префіксів

Тема: Префікс. Словотворча роль префіксів

Мета: поглибити знання учнів про префікс як значущу частину слів; провести спостереження за словотворчою роллю префіксів у словах; розвивати мовлення; виховувати інтерес до читання.

Тип уроку: урок формування мовної компетенції.

Обладнання: підручник, зошит.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

Ось дзвінок сигнал подав –

До роботи час настав.

Ось і ми часу не гаймо,

А урок свій починаймо.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання (с. 74,

впр. 171)

– Прочитайте власну записку.

2. Каліграфічна хвилинка

У у У у Ус ум уг лу бу

Україна українська учитель

Усі добрі люди – одна сім’я.

– Визначте наголос у словах; запишіть звукову модель слова сім’я.

3. Словникова робота

Гра “Спробуй повтори!”

Перший учень називає словникове слово. Другий учень повторює це слово й додає своє. Третій учень повторює вже два слова й додає своє. Повторити “ланцюжок” слів стає дедалі складніше, оскільки він весь час подовжується.

Наприклад:

1-й учень. Батьківщина.

2-й учень. Батьківщина, ведмідь.

1-й учень. Батьківщина,

ведмідь, вересень.

2-й учень. Батьківщина, ведмідь, вересень, вулиця і т. ін.

4. Вправа “Мозковий штурм”

– З чого складається наше мовлення? (З речень)

– З чого складається речення? (Зі слів)

– З чого складається слово? (З основи і закінчення)

– Як виділити закінчення в слові? (Змінити його запитаннями.)

– Якщо змінюєш ти слово, то незмінна там… (основа).

– З чого складається основа?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про префікс та його словотворчу роль.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота над віршем (с. 76, впр. 173)

– Прочитайте виразно вірш. Про кого в ньому розповідається?

– Прочитайте виділені слова. Спишіть їх. Позначте корінь.

– Запишіть через риску слова, від яких вони утворилися за допомогою префіксів за зразком. Прочитайте префікс у кожному слові.

Запам’ятайте! Частина слова, що стоїть перед коренем, називається префіксом. За допомогою префіксів утворюються нові слова.

Цікаво знати!

В українській мові існує понад сто префіксів. А є мови, наприклад китайська, де суфіксів і префіксів немає.

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Утворення словосполучень (с. 76, впр. 174)

– Прочитайте слова. Від якого слова утворились ці слова?

– Яка частина надала словам різного значення?

– Утворіть словосполучення. Прочитайте префікс у кожному слові. Позначте префікси. Поміркуйте, як вони змінюють зміст словосполучень.

2. Робота над текстом. Розвиток мовлення (с. 76-77, впр. 175)

– Прочитайте виразно текст, уставляючи пропущені букви.

– Із якого твору це уривок? Хто автор цього твору?

– Розгляньте малюнок. Назвіть головних героїв.

Робота в парах. Переказ тексту

– Поясніть написання пропущених букв.

– Спишіть текст, уставляючи пропущені букви. У підкреслених словах визначте префікс. Запишіть до виділених слів слова, від яких вони утворилися за допомогою префіксів.

3. Колективна робота

Ну-мо, префікси візьміть,

Слова нові утворіть.

На-, при-, за-, під-, до-, ви-, від-, з-.

Пливе, будує, сіє, вчить, лікує, веде, везе, віє.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Яку частину основи слова ми вивчали сьогодні на уроці?

– Що називається префіксом?

– Для чого служить префікс?

– Що потрібно зробити, щоб виділити у слові префікс?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 77, впр. 176. Утворіть нові слова від слів купити, їхати, лити, гнати за допомогою префіксів: до-, за-, при-, з (зі)-, пере-, ви-. Запишіть.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Префікс. Словотворча роль префіксів - Плани-конспекти уроків по українській мові