Вживання іменників без прийменників і з прийменниками
Урок 45
Тема. Вживання іменників без прийменників і з прийменниками
Мета: вдосконалювати вміння відмінювати іменники у множині; розвивати вміння правильно вживати прийменники з іменниками в різних відмінках; виховувати інтерес до історії України.
Обладнання: картки індивідуального опитування.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
1. Робота із вправою 180
2. Картки індивідуального опитування
Картка 1
Спиши текст, ставлячи іменники, що в дужках, у множині. Визнач відмінок іменників.
Наші (предок) будували
Картка 2
Запиши словосполучення, поставивши іменники в родовий відмінок множини. З одним із словосполучень склади й запиши речення.
Багато (вишня);
Кілька (прізвище);
Немає (знання);
Багато (соловей);
Кілька (вікно);
Чимало (заповідь);
Багато (озеро);
Побачили (суддя);
Не чув (розповідь);
П’ять (століття).
Картка 3
Постав іменник в орудному відмінку множини. Склади речення з
За високими (гора);
Чудовими (килим);
За глибокими (море);
Рідними (край).
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
Гра “Знавці”
Запишіть іменники, поставивши у множині.
Біля озера, від променя, до школи, через дорогу, по вулиці, за лісом, по дорозі.
– Визначте відмінки іменників.
– Що спільного у всіх іменників? (Всі вони мають при собі прийменники.)
III. Оголошення теми і мети уроку
– Сьогодні поспостерігаємо за вживанням прийменників під час відмінювання іменників у множині.
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Бесіда
– Що ви можете розповісти про прийменники? (Належать до службових частин мови, не називають предметів, ознак, дій і станів, не мають коренів та інших частин слів, виражають тільки синтаксичні функції – поєднують слова, не є самостійними членами речення.)
– Наведіть приклади прийменників.
– Що ви можете розповісти про правопис прийменників?
2. Робота з підручником (вправа 182)
– Прочитайте текст із вправи 182. До якого типу текстів він належить?
– Що нового дізналися із цього тексту?
– Поміркуйте, чи в кожному відмінку можливе використання прийменників.
– Подивіться на зоровий диктант, який ми сьогодні написали. Він підкаже вам правильну відповідь.
– Звірте свої спостереження із правилом на с. 91.
– Чи правильні висновки ви зробили?
V. Закріплення та систематизація знань
1. Колективне коментоване виконання вправи 182
– Якого виду цей текст?
2. Коментар до домашнього завдання
3. Самостійна робота із вправою 184
VI. Підсумок уроку
– Зберіть прислів’я.
Від, Батьківщину, ворогів, бережи.
– Чого навчає нас це прислів’я?
– Знайдіть у ньому іменник у множині. Що ви можете про нього розповісти?
– В якому відмінку іменники завжди вживаються без прийменників?
– У якому відмінку іменники вживаються тільки з прийменниками? Наведіть приклади.
– А що ви можете сказати про інші відмінки?
VII. Домашнє завдання
Правило на с. 91; вправа 185; повторити словникові слова.