Правопис. Позначення м’якості приголосних на письмі буквами ь, і, є, ю, я. Сполучення ьо, йо
Фонетика. Орфоепія. Орфографія
Урок № 74
Тема. Правопис. Позначення м’якості приголосних на письмі буквами ь, і, є, ю, я. Сполучення ьо, йо
Мета:
– навчальна: поглибити знання учнів про позначення м’якості приголосних на письмі; формувати загально пізнавальні вміння знаходити слова із запропонованою орфограмою в текстах; удосконалювати орфоепічні вміння;
– розвивальна: розвивати мовленнєві навички, пам’ять, увагу, розвивати аналітичні вміння;
– виховна: виховувати культуру спілкування, повагу до старших.
Внутрішньопредметні
Міжпредметні зв’язки: мова, література, усна народна творчість.
Тип уроку: урок поглиблення знань, формування вмінь і навичок.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Бесіда
> Розкажіть про поділ приголосних звуків на групи. Назвіть пари твердих і м’яких приголосних.
> Які звуки не мають пари серед м’яких або твердих?
> За допомогою чого передається м’якість приголосних на письмі?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. УДОСКОНАЛЕННЯ
Зрозумій. Прочитай. Поясни
> Відновіть прислів’я, запишіть його в зошит. Підкресліть м’які приголосні. Поясніть позначення їх м’якості на письмі.
(Де лелека водиться, там щастя родиться.)
Лінгвістичний аналіз
> Прочитайте уважно текст. Визначте його стиль і тип мовлення. Доберіть заголовок. Що відбиває назва тексту: тему чи ідею?
Дехто думає, що в колі сім’ї нема потреби дотримуватися тих норм поведінки, які вважаються обов’язковими під час спілкування зі сторонніми. Так може думати тільки людина низької культури, для якої ввічливість – щось на знак парадного костюма: удома його можна зняти.
Сім’я тим і відрізняється від інших колективів, що вона заснована на взаємній повазі, на близьких стосунках. Повага до старших – основа кожної сім’ї. А тому великого значення набуває повсякденна ввічливість у спілкуванні, готовність завжди прийти на допомогу.
Молодь повинна уникати суперечок зі старшими, не зчиняти галасу на захист своїх тверджень. Розуміти, що мета вчинків рідних – навчити і вберегти. Це вияв їхньої любові. Навіть коли старший справді в чомусь помиляється, і ви не змогли спокійно переконати його в цьому, краще промовчати або перевести розмову на іншу тему. Заспокоївшись, ви обов’язково зможете порозумітись (З журналу).
Бесіда
> Чи керуєтесь ви цими правилами в спілкуванні з близькими людьми?
> Чи погоджуєтесь із таким поглядом на проблему?
> Поясніть уживання тире в реченнях.
> Чому не ставимо знак м’якшення у виділених словах? Запишіть їх фонетичною транскрипцією.
Скоромовки
У нас надворі погода розмокропогодилася.
Серед корчів корч найкорчакуватіший.
Сидів горобець на сосні,
Заснув – і упав уві сні.
Якби не упав уві сні.
Сидів би він ще на сосні.
Відновлення слова (самостійна робота)
> Обгрунтуйте вибір написання орфограми “Буквосполучення йо, ьо”.
Л..н, ра..н, бад..рий, міль..н, зна..мий, сер..зний, л..тчик, ..од, медаль..н, ма..р, Вороб..в, д..готь, павіль..н.
> Запишіть запропоновані слова як приклади в таблицю відповідно до правил їх написання.
Сполучення букв ьо, йо
Коли пишемо | Приклади |
ЬО | |
Після м’яких приголосних д, т, з, с, ц, л, н, р перед о: | |
ЙО | |
На початку слова | |
Після букв, що позначають голосні | |
Після твердих і м’яких приголосних для позначення сполучення [йо] |
V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Фізкультхвилинка з орфографічним завданням
Інструкція: учитель читає вірш, учні виконують рухи. Після прочитання кожного рядка, після виконання рухів, учні мають плеснути в долоні стільки разів, скільки слів зі знаком м’якшення було в рядку.
Встаньте, діти, посміхніться.
Землі нашій поклоніться.
І до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться,
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
Бесіда
> Назвіть приголосні, після яких ставимо знак м’якшення,
> Коли пишемо буквосполучення йо?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Рефлексія
> Хто сьогодні найкраще працював на уроці? Може, ти? Оцінювання знань, умінь і навичок учнів
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
> Виконайте вправу з підручника.
> Вивчіть скоромовку.
Пиляв Пилип поліна з лип.
Притупив пилку Пилип
І зі смутку аж захрип.