Закріплення знань про тверді та м’які приголосні звуки. Усний переказ тексту “Перепілка”
Урок 108
Тема. Закріплення знань про тверді та м’які приголосні звуки. Усний переказ тексту “Перепілка”
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про тверді та м’які приголосні звуки; закріпити вміння позначати на письмі м’якість приголосних звуків літерами і, я, ю, є, ь; удосконалювати знання та вміння учнів щодо поділу для переносу з рядка в рядок слів зі знаком м’якшення та буквосполучення ьо; збагачувати лексичний запас учнів; учити усно переказувати текст; виховувати любов до навколишньої природи.
Обладнання:
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 239)
– Який заголовок ви дібрали до цього тексту?
– Вимовте приголосні звуки у виділених словах.
– Якими буквами позначено м’якість приголосних звуків?
2. Хвилинка чистопису
Ень іт квітень
– Доберіть з цими буквосполученнями слова, щоб у них вживався знак м’якшення. (Олень, серпень, пітьма, кладіть)
– Складіть звукові моделі цих слів. Порівняйте кількість звуків і букв. Чому
– Поділіть ці слова для переносу. Поясніть, чому ви зробили саме так.
III. Повідомлення теми й мети уроку
– Сьогодні ми систематизуємо та узагальнимо ваші знання про тверді та м’які приголосні звуки. Також будемо усно переказувати текст про пташку, яка часто в’є своє гніздо у незвичному місці.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
1. Самостійна робота (вправа 240)
– Прочитайте і спишіть, вставляючи пропущені букви.
– Замініть вираз бити дзьобом одним словом і запишіть.
Двоє-троє учнів виконують роботу на дошці.
2. Усний переказ тексту (вправа 241)
1) Повідомлення вчителя про перепілку й розглядання малюнка
2) Робота з текстом
– Прочитайте текст. Як ви розумієте слово загукує?
– Зачитайте зачин і кінцівку тексту.
– Прочитайте основну частину й перекажіть її. (Відповідь 5-7 учнів.)
– Випишіть слова з буквосполученням ьо. Поділіть для переносу слово польову. (Під-падьом, підпадьомкнуло, по-льо-ву)
3. Фізкультхвилинка
4. Робота в парах (вправа 242)
– Прочитайте скоромовку тричі, щоразу прискорюючи темп. Запишіть по пам’яті.
– Перевірте роботу одне одного. Допоможіть своєму сусідові по парті виявити помилки й виправити їх. Усно дайте відповіді на запитання.
– Знайдіть у скоромовці слово, в якому немає м’яких приголосних звуків. Який звук найчастіше трапляється у словах скоромовки?
5. Гра “Чарівні кола”
Учитель роздає учням аркушики паперу, на яких накреслено коло з йо чи ьо у середині, а навколо – частини слів.
Учні повинні скласти слова з йо чи ьо таким чином: частини слів з лівого боку та зверху треба з’єднувати з йо чи ьо, а третю частину шукати з правого боку та знизу. Слово може починатися і з йо.
Виграє той, хто першим прочитає всі слова. Ця гра розвиває правописну зіркість.
![]()
(Мільйон, гайок, район, байок)
![]()
(Льоня, бадьорий, льон, дьоготь, льоду)
![]()
(Серйозний, знайомий, чийого, чийому)
![]()
(Сьогодні, трьох, Стьопа, сьомий)
![]()
(Льон, льотчик, льодовий, синього, цього)
V. Підсумок уроку
– Назвіть пари приголосних звуків за твердістю – м’якістю.
– Який приголосний звук завжди м’який? Якою літерою він позначається?
– Якими буквами позначається м’якість приголосних звуків на письмі? наведіть приклади слів.
– Як треба переносити слова зі знаком м’якшення? Наведіть приклади.
– Складіть звукову модель слова лялька. Порівняйте кількість звуків і букв. Чому саме так вийшло?
VI. Домашнє завдання з інструктажем
Вправа 243; підготувати відповіді на запитання на с. 102.